Икономически растеж от 5,6 процента за 2022 г. предвижда новата ревизирана оценка на гръцкото Министерство на финансите, включена в държавния проектобюджет, който днес ще бъде внесен в парламента, съобщи АНА-МПА. В предишната оценка се предвиждаше растеж от 5,3 процента. 
За 2023 г. се очаква нарастване на БВП с 1,8 процента спрямо 2,1 процента в първоначалния бюджета. В следствие на това БВП за 2023 г. в абсолютна стойност ще достигне до почти същото равнище и в предварителния, и в окончателния вариант на бюджета, а именно 194,850 млрд. евро спрямо 194,506 млрд. евро в първоначалния вариант.
Според Фискалния съвет тези промени на прогнозите от Министерството на финансите са в съзвучие с оценките от Международния валутен фонд, които възлизат съответно на 5,2 процента за 2022 г. и 1,8 процента за 2023 г. Европейската комисия изглежда по-оптимистично настроена за настоящата година с прогноза за растеж от 6 процента, но по-предпазлива за 2023 г. с очакване за 1 процент растеж.
Прогнозата за инфлацията през 2023 г. е за 5 процента спрямо 3 процента, предвидени в първоначалния проектобюджет. Преразглеждането на прогнозата за равнището на цените нагоре отговаря на запазването на високите равнища на инфлацията (9,5 процента според последните данни от октомври).
Бюджетът предвижда по-нататъшно, макар и малко, забавяне на частното потребление и инвестициите, което ще достигне до съответно 1 процент и 15,5 процента в бюджета, спрямо 1,3 процента за потреблението и 16 процента за инвестициите в първоначалния вариант.
Вероятна рецесия в страните от ЕС, които са основни търговски партньори на Гърция, ще повлияе негативно на гръцкия износ на стоки и услуги (в частност туризма).
От друга страна успешното използване на ресурсите от Фонда за възстановяване се очаква да запази инвестиционната динамика и формирането на брутен основен капитал да нарасне с 15,5 процента през 2023 г. при 10 процента през 2022 г. Тази прогноза съдържа голяма степен на несигурност, свързана както с очакванията на предприятията и домакинствата, така и с увеличената цена на кредитирането. 
Прогнозите на бюджета за размера на дълга на централното управление не се различава от тези на първоначалния вариант на проектобюджета, като се запазва тенденцията за нарастване с около 2 мил. евро годишно за 2022 и 2023 г.
Като дял от БВП обаче се предвижда публичният дълг да отбележи значителен спад, като дългът на общото управление ще спадне с 25 процентни пункта през настоящата година и с 9,6 процентни пункта през следващата.
Това се дължи на голямото очаквано увеличение на номиналния брутен вътрешен продукт през 2022 г. с 16 процента, резултат главно от инфлацията, но и на високия действителен растеж.