Директорът на националното следствие и вътрешният министър са част от Съвета за криминологични изследвания
Предстои той да приеме Годишна програма за криминологични изследвания за 2023 година, а до 25 ноември могат да се внесат становища и предложения за нея от членовете му.
Съветът е експертно консултативно звено за изучаване на проблемите на престъпността, причините, които я обуславят и разработване на мерки за тяхното предотвратяване и ограничаване. Създаването му е сред основните приоритети, обявени от министъра при встъпването му в длъжност.
Съставът на звеното е определен от министър Зарков, като в него се включват: Лада Паунова – заместник-председател на Върховния касационен съд; Борислав Сарафов – заместник главен прокурор и директор на НСлС; Мария Павлова – заместник-министър на правосъдието; Иван Демерджиев – заместник министър-председател по обществения ред и сигурност и министър на вътрешните работи; Петя Петрова – секретар на Централната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните; проф. д-р Петя Шопова – представител на Българската асоциация по криминология; доц. д-р Атанас Атанасов – председател на Националния статистически институт; адвокат Иван Георгиев – представител на Висшия адвокатски съвет; доц. д-р Надежда Йонкова – заместник-директор на Института за държавата и правото при БАН; проф. дфн Богдана Тодорова – ръководител на секция „Социални теории, стратегии и прогнози“ към Института по философия и социология при БАН.
На 14 октомври постановлението на Министерския съвет за създаването на Съвет за криминологични изследвания беше обнародвано в "Държавен вестник“. Той ще организира извършването на криминологични изследвания, ще обсъжда препоръки и становища за промени в нормативната уредба и ще дава предложения за такива промени, като подпомага Министерския съвет при провеждането на наказателната политика.
„Ефективното противодействие на престъпността е абсолютно невъзможно без задълбочен анализ на корените на тази престъпност“, коментира на 9 август министър Крум Зарков. По думите му трябва да се създаде място, където научно да бъде подобряван наказателният закон. Решени сме да поставим основните и да задействаме този съвет, каза тогава министърът.
Такъв съвет е съществувал от 2003 г. до 2008 г., преди това е бил последователно към Главна прокуратура и съответно Върховната касационна прокуратура. Възобновяването на дейността му е и мярка в изпълнение на Концепцията за наказателна политика за периода 2020-2025 година.