Китай оставя основните си лихви по заемите непроменени
Китайската народна банка остави основната си лихва по едногодишните заеми непроменена - на ниво от 3,65 на сто, докато лихвата по петгодишните заеми, приемана като еталон за ипотечните лихви, остава на равнище от 4,3 на сто.
По-рано банката бе намалила лихвата по петгодишните заеми с по 15 базисни пункта (0,15 на сто) на заседанията си през август и май, както и с 5 базисни пункта (0,05 на сто) през януари.
Основната лихва по заеми, изчислена и публикувана от Националния междубанков център за финансиране въз основа на най-добрите лихвени проценти по кредити, предлагани от котиращи банки, която е в сила от време на време.
Основната лихва по заемите се фиксира месечно въз основа на данни за нивата на лихвените проценти, подадени от 18 банки, въпреки че властите в Пекин имат влияние върху определянето им. Основната лихва по заемите замени традиционния референтен лихвен процент на китайската централната банка през август 2019 година.
Тъй като инструментът за средносрочно кредитиране, който се приема като насока за Основната лихва по заемите, беше запазен на 2,75 на сто по време на заседанието по парична политика на 15 ноември, пазарите очакваха централната банка да запази лихвените нива непроменени.
Миналата седмица тя инжектира 850 милиарда юана (116 милиарда долара) в икономиката чрез едногодишен Общински ликвиден механизъм (Municipal Liquidity Facility - MLF). Китайската централна банка проведе седемдневни обратни репо операции на стойност 3 милиарда юана в понеделник, 14 ноември, за да подобри ликвидността. Лихвеният процент по обратното репо операции беше 2 на сто.
По-рано през месеца официални данни показаха, че банковото кредитиране в страната е намаляло рязко, до 615,2 милиарда юана през октомври в сравнение с 2,47 трилиона юана през септември на фона на спада на пазара на имоти и по-слабата икономическа активност.
През третото тримесечие икономиката се разшири с по-бързи темпове от 3,9 на сто след облекчаването на някои пандемични ограничения. Темпът на растеж обаче остана под годишната цел на Пекин от "около 5,5 на сто".
Очаква се икономическият растеж да отслабне през четвъртото тримесечие, тъй като нарастващият брой на заразените с коронавирус, както и стриктната китайска политика за "Нулев Ковид", натежаха върху промишлената активност.