Роботизирани микропръсти позволяват на учените да усещат миниатюрни обекти
Ако се опитвате да измерите силата на реакция на крак на насекомо, не бихте могли просто да го натиснете с пръст - разликата в размерите на двата елемента е твърде голяма, за да го направите с достатъчна чувствителност. Набор от ръчно управлявани меки роботизирани микропръсти обаче може да свърши тази работа.
Разработените от учени от университета "Рицумейкан" плоски правоъгълни приспособления са с дължина само 12 милиметра, широчина 3 милиметра и дебелина 490 микрометра (милионни части от метъра). Пет от тях са вградени в устройство, което по същество представлява роботизирана ръка с меки и гъвкави пръсти. Всеки пръст разполага с пневматичен задвижващ механизъм, наподобяващ балон, както и с тензометричен датчик от течен метал.
Потребителят носи специални сензори на собствените си пръсти, които измерват скоростта, степента и посоката на движенията на огъването им. Тези данни се предават в реално време на съответните микропръсти и ги карат да се огъват съобразно с това.
В тест на технологията микропръстите са използвани за измерване на силата на реакция на краката на жива буболечка, държана с главата надолу с помощта на специален инструмент. Измерената сила е съответствала на предварителните изчисления.
Учените се надяват, че след като бъде доразвита, технологията ще може да се използва не само за изследвания на насекоми, но ще намери и други приложения, при които е необходим "практически" подход в малък мащаб.
"Очакваме нашите резултати да доведат до по-нататъшно технологично развитие, което ще намери приложение във взаимодействие между човека и околната среда в много по-малки мащаби", казва ръководителят на изследването проф. д-р Сатоши Кониши.