Отборите на Дания и Норвегия се класираха за финала на европейското първенство по хандбал за жени, което се провежда в Словения, Черна гора и Република Северна Македония.
Датчанките ще играят за четвърта европейска титла, след като се класираха за първия си финал от 2004 година насам след победа с 27:23 (14:10) над Черна гора в словенската столица Любляна. Те изковаха успеха си във втората половина на първото полувреме, което приключиха със серия от 11:3 гола.
Веднага след паузата Черна гора изравни при 14:14, но нова серия от 6:1 гола за Дания пречупи окончателно съпротивата на европейските шампионки за 2012 година.
Емма Фрийс вкара седем гола за победата на Дания, шест добави Мие Хьойлунд, а Мете Транборг завърши с три. За Черна гора Джурджина Яукович и Итана Гърбич вкараха по седем гола, а Йованка Радичевич завърши с три.
В другия полуфинал защитаващият титлата си тим на Норвегия победи с 28:20 (12:11) олимпийския шампион Франция. Срещата бе повторение на финала отпреди две години, в който норвежките се наложиха с минималното 22:20.
Сега обаче осемкратните еврошампионки бяха далеч по-категорични, което бе доста изненадващо предвид факта, че до момента Франция бе единственият непобеден отбор на шампионата. Норвежките имаха преднина от само един гол при 12:11 след първите 30 минути игра, като тази разлика се запази до 18:17, което бе резултатът в 42-рата минута. В оставащите 18 обаче на терена в "Арена Стожице" имаше само един отбор и то бе този на европейските и световни шампионки от Норвегия.
Най-резултатна за победителките бе звездата на тима Нора Мьорк с осем гола. Стине Офтедал вкара още седем, а Хени Райстад приключи срещата с пет попадения. За Франция Грейс Заади Дюна се отличи с пет гола, а Клои Валентини прибави още четири.
В мача за петото място Швеция победи Нидерландия с 37:32 (21:16) след девет гола на Натали Хагман.
Финалът на европейското първенство е в Любляна в неделя от 21:30 часа българско време.