В следващите 15-20 години ще са необходими инвестии в енергетиката до 33 милиарда евро, заяви сръбският президент Александър Вучич на регионална конференция в Белград
На регионалната конференция "Възможности за инвестиране във възобновяеми енергийни източници в Западните Балкани", организирана от норвежките посолства в Белград и Сараево, той каза, че Сърбия е изправена пред структурни проблеми. Не става дума само за диверсификацията на доставките на газ и петрол, а за това, че има остарял подход, стари технологии в ТЕЦ-овете, а и във водноелектрическите централи няма нищо ново. Все още не сме в състояние да увеличим процента на възобновяемите енергийни източници в общото потребление, каза Вучич.
Той посочи, че това означава, че ще трябва да се осъществят реформи и промени в навиците и затова Сърбия е започнала да иска помощ от британците и норвежците.
Норвежките приятели бяха много полезни и имат кратко, средносрочно и дългосрочно предложение за енергийния сектор с приоритети. Ще трябва да го направим възможно най-скоро, в противен случай ще се сблъскаме с катастрофа. Ще трябва да инвестираме в енергийния сектор през следващите 10-20 години от 16-17 млрд. евро до 32-33 млрд. евро, каза Вучич.
Той добави, че няма по-важен сектор от енергетиката, освен здравеопазването, и че в региона между Сърбия, Република Северна Македония, Черна гора, Албания и Босна и Херцеговина преносните системи трябва да бъдат по-добре свързани, трябва да се изградят газови интерконектори и петролопроводи.
Той допълни, че днес ще бъдат похарчени 2,5 млн. евро за внос на електроенергия, което показва, че "кървим", защото това не са дребни пари, а много пари, когато се изчислят на месечна база, а през зимата ще бъде още по-лошо.
Ще трябва да променим структурата на енергийния сектор, който ще получи повече възобновяеми източници, но трябва да се подобрят също и топлинният и водният потенциали, заяви сръбският президент.