Темата за затваряне на въглищни мощности обсъдиха ГЕРБ-СДС и „Възраждане“
Делян Добрев от парламентарната група (ПГ) на ГЕРБ-СДС посочи, че вчера по време на среща с Европейската комисия е станало ясно, че е поет ангажимент от правителството на „Продължаваме Промяната“ да бъдат затворени 40 процента от топлоелектрическите централи (ТЕЦ) в България до 2026 г.
И, както и да го маскират - с намаляване на мощности, няма да работят лятото, пък ще работят зимата - това си е едно фактическо затваряне на 40 процента от въглищните мощности, коментира депутатът. По думите му това се прави в момент, в който в Европа има "въглищен ренесанс" заради войната в Украйна, за да не остане Европа без електроенергия.
Добрев посочи, че ангажиментът е поет срещу батерии, от които нямаме нужда. Тук не става въпрос за „кон за кокошка“, а направо за предаване на националния интерес, мен ако питате, коментира депутатът. По думите му този ангажимент нарушава решение на Народното събрание от 2020 г. Надявам се компетентните органи да се самосезират, ако не бъдат сезирани, допълни Добрев.
Деница Николова (ПГ на ГЕРБ-СДС) отбеляза значението на европейското финансиране в условията на кризи. В моменти, когато сме имали дилеми по отношение на възможностите на държавния бюджет, винаги сме се възползвали от европейската солидарност в максимална степен, каза депутатът.
Ние сме против, като цяло, този проект, план за развитие и реално няма да са 40 процента, а повече, посочи Петър Петров (ПГ на „Възраждане“).
Виждам че бившето правителство усилено защитава поетите от тях ангажименти, видяхме грозни сцени вчера на брифинга на вашата парламентарна група, допълни депутатът. По думите му подобни действия доказват несъстоятелността на поетите ангажименти, които ще са пагубни върху българската икономика.
Не трябва да предаваме така лесно българските ТЕЦ-ове, особено след като казвате, че има "въглищен ренесанс", заяви Петров.
Депутатът отбеляза, че от „Възраждане“ също са заинтересовани от финансирането от страна на Евросъюза. Винаги сме настоявали за едно по-голямо финансиране от страна на Евросъюза във всички отрасли на икономиката, както и предоговаряне на финансовите условия – не само да даваме членска вноска, но и да получаваме финансово подпомагане, безвъзмездно или не.
Според него, ако се прецизират процесите по разходването на евросредствата, ще се повиши доверието към такова финансиране от страна на българското общество.
Делян Добрев повдигна и темата за горивата. По думите му правителството на „Продължаваме Промяната“ е издействало дерогация за „Лукойл“, да преработваме руски петрол, но в същото време българското общество не спечели нищо от тази дерогация. От евтиния петрол, който купуваме от Русия, печелят единствено компаниите, които го внасят и преработват, отбеляза Добрев.
Внесли сме законопроект от името на ПГ на ГЕРБ-СДС да бъдат обложени свръхприходите и приходите да постъпят във Фонда за енергийна сигурност, където компенсираме бизнеса и през него, използвайки Националната агенция за приходите, да се даде компенсация на българските потребители, заяви Добрев. По думите му техният механизъм ще доведе до приходи над 100 млн. лева месечно във фонда.
Добрев посочи, че служебният кабинет е внесъл предложение за 33% данък върху свръхпечалбите на „Лукойл Нефтохим Бургас“, така че държавата да вземе 20, 30 милиона, което е половин стотинка на литър. Добрев уточни, че кабинетът готви и второ предложение.