Политическите коментатори са единодушни, че Доналд Тръмп беше една от губещите фигури на неотдавнашните междинни избори в САЩ. Според анализатори 8 ноември 2022 г. е бил мрачен ден за Тръмп, не само защото подкрепяни от него кандидати като Мехмет Оз в Пенсилвания загубиха надпреварата за ключови постове. Изданието „Хил“ смята, че резултатите от вота са и осъдителна присъда за неговото цялостно влияние върху посоката, в която се движи Голямата стара партия (Grand Old Party, GOP), а и за самата „оценка“ за републиканците.
Тръмпизмът имаше много лош ден на 8 ноември, обобщава „Хил“. Надеждата на Тръмп да обяви кандидатурата си, понесен от устрема на „червената вълна“ от републикански победи, не се оправда. В крайна сметка бившият президент спази думата си на 15 ноември да направи „много специално изявление“ и очаквано обяви кандидатурата си за Белия дом на изборите през 2024 г. "За да направя Америка отново велика и славна, тази вечер обявявам кандидатурата си за президент на Съединените щати", заяви Тръмп пред неколкостотин свои привърженици в курорта Мар а Лаго в Палм Бийч, Флорида, който е негова собственост. 
Успоредно с това внушителната победа на съпартиеца му Рон Десантис, получил с лекота втори мандат, вече беше доразвалила настроението на бившия държавен глава, който вероятно се чувства застрашен от 46-ия губернатор на щата Флорида за получаване на републиканската номинация. 
В деня след междинните избори в. „Вашингтон таймс“ написа, че Тръмп се превръща в политическа „боксова круша“ заради разочароващото представяне на републиканците. Вестникът иронично отбелязва, че името на новата игра е „Обвинете Тръмп“, след като обещаваната „червена републиканска вълна“ се оказа само вълничка.
На фона на все по-настоятелните въпроси дали Тръмп е достатъчно (политически) жизнеспособен да се кандидатира през 2024 г., „Вашингтон таймс“ цитира Кейлъб Хъл – стратег по комуникациите на републиканците, че партията се нуждае от „основен ремонт“. Хъл писа в „Туитър“, че Тръмп е заложил на куп калпави кандидати и “всички го знаехме“. Нямаме друг избор, освен да продължим напред, обобщава Хъл. Той признава, че „всичко беше на наша страна, но пропуснахме целта“.
Десантис е новият лидер на партията, а не 76-годишният човек, казва експертът, цитиран от изданието. „От последните избори насам не спирам да повтарям: глупаво е да убеждаваш електоралната си база, че гласът им няма да има значение, защото ще бъде откраднат“, е оценката на Хъл.
Изданието „Политико“ отбелязва в обзорен материал, че в историята на САЩ само четирима президенти са се борили за втори мандат, който не е бил веднага след първия, но само един е имал успех – демократът Гроувър Кливланд. Той е президент от 1885 до 1889 г. и след това в периода 1893-1897 г. Кливланд е 22-и и 24-и президент на САЩ  и образът му е увековечен на банкнотата от 1000 долара в емисиите от 1928 до 1946 година.
Преди да влезе в Белия дом, Кливланд е бил шериф в щата Ню Йорк, кмет на град Бъфало в същия щат под лозунга „Обществената служба е обществено доверие“ и губернатор на Ню Йорк. Кливланд печели президентския пост с подкрепата не само на съпартийците си, но и на републиканци реформатори, които не одобряват опонента му Джеймс Блайн от щата Мейн. През 1888 г. Кливланд е победен на изборите заради по-малкия брой събрани електорални гласове, въпреки че печели народния вот (подобно на Ал Гор през 2000 г.). Вторият му мандат е съпроводен с тежка икономическа депресия.
Дали Тръмп ще успее при третия си опит да се върне в Белия до, зависи от собствената му мотивация да се кандидатира отново, отбелязва „Политико“. В материала му се посочва, че едно е сигурно – в периода до следващите избори през 2024 г. всичко ще се върти главно около това какво мислят гласоподавателите за Доналд Тръмп. Дали го ненавиждат или го обичат, дали гледат на него като на месианска фигура или като на екзистенциална заплаха за американската демокрация. Дали ще преглътнат още четири години на хаос, ако вярват, че той има благонадежден план за справяне с инфлацията и престъпността.
Следващите две години са пълни с неизвестност, но едно нещо вече е напълно ясно: бившият и евентуален бъдещ президент ще заеме цялата сцена и ще определя правилата на дебата. По-точно казано, Тръмп ще бъде самата тема на дебата, прогнозира „Политико“.