Иновации и съдържание, вместо строително-ремонтни дейности, искат от БАСКОМ за STEM училищата
В становище до служебния вицепремиер по управление на европейските средства, до служебния министър на образованието и науката и до председателя на Комисията по образование и наука в 48-то Народно събрание, БАСКОМ изразява редица препоръки, свързани с планираните промени в инвестициите за STEM в Националния план за възстановяване и устойчивост.
Приравняването на образователната среда с образователната инфраструктура представлява подмяна на концепцията за STEM образование, се твърди в позицията.
БАСКОМ обединява над 150 компании и организации от софтуерния сектор в България и от години е ангажирана с проблемите на образованието. Нейни експерти участваха активно в първата Национална програма "Изграждане на училищна STEM среда" през 2021 г., като възможност чрез нея да се засили интересът на учениците към изучаването на точни науки, както и да се развият умения и компетенции, необходими за успешната им професионална реализация. От БАСКОМ напомнят, че едно от забележителните качества на Националната програма е интегрирането на всички важни компоненти за развиване на STEM обучението в едно: дизайн на нова училищна среда, технологии, интегрирано учебно съдържание, обучения на учители и нови лидерски роли, свързани с училищните STEM центрове.
Асоциацията настоява още бенефициенти по програмата, касаеща всякакви STEM инвестиции, да не са общините, а училищата. "Смислено е всяко училище да изработва отделна концепция за STEM, според нуждите и профила си", пише още в становището на БАСКОМ.
Модерното напоследък STEM (Science – Technology – Engineering – Mathematics) обучение е фокусирано върху наука, технологии, инженерство и математика.