В община Плевен започва допитване за нагласите на домакинствата, които се отопляват на дърва и въглища, дали биха се възползвали от безплатна подмяна на топлоуредите им с екологични алтернативни форми за отопление. Това съобщи днес кметът на общината Георг Спартански. 
Той уточни, че Общината е бенефициент през новия програмен период по процедурата "За по-чист въздух", финансирана от Европейския съюз и националния бюджет на България. Целта ѝ е да се намали въздействието на домакинствата, използващи твърдо гориво, върху качеството на атмосферния въздух и така да бъде редуцирано количеството на фини прахови частици.
По този повод ще се състои проучване в домакинства от град Плевен и кметствата Славяново, Беглеж, Брестовец, Бръшляница, Буковлък, Гривица, Дисевица, Коиловци, Опанец, Търнене и Ясен. Общият размер на извадката ще бъде 1000 души. Проучването ще започне от 15 ноември и ще бъде извършено от изследователската компания „ЕСТАТ” ЕООД, с която Общината има сключен договор като част от подготовката за кандидатстване по програмата.
Резултатите от проучването ще предоставят актуална информация за това дали и при какви условия гражданите биха заменили отоплителните си устройства и с каква форма на отопление, в съответствие с планираната процедура "За по-чист въздух". 
"Екологичните ползи на проекта са много и неговото реализиране ще спомогне община Плевен да се превърне в по-чисто и добро място за живеене", отбеляза кметът. 
Дейностите по процедурата предвиждат безплатна подмяна на отоплителните устройства на домакинствата, които се отопляват на твърдо гориво, с климатици клас А, термопомпи, котли и камини на пелети или дървен чипс. За разлика от предишния програмен период газифициране не е допустимо, както и финансирането на печки на дърва, отговарящи на Директивата за екодизайн.