МИА: Македонците пазаруват онлайн веднъж или два пъти на три месеца
Те купуват най-много дрехи онлайн, а най-малко мебели и храна (доставки от ресторанти).
Това показва последният доклад на Асоциацията за електронна търговия, озаглавен "Преглед на анализа на електронната търговия (2022) в Република Северна Македония и сравнение с региона и европейските страни“, който бе представен днес от президента на Асоциацията Нина Ангеловска на петото юбилейно издание на конференцията за електронна търговия под мотото "Електронна търговия: Ускори се!“.
Стойността на транзакциите, извършени от македонски граждани с местни електронни търговци през първата половина на 2022 г., е 12 милиарда денара и е с 22 процента по-висока в сравнение с първата половина на 2021 г. Фактът, че 110 нови електронни магазини са отворени през първата половина на 2022 г., показва, че продължава тенденцията за увеличаване на броя на устройствата, приемащи разплащателни карти във виртуални точки на продажба, се казва в доклада.
Що се отнася до навиците за използване на електронни банкови услуги, в Република Северна Македония има значително увеличение до 31 процента от населението, използващо интернет, но това не е достатъчно - страната ни е само по-добра от съседните страни, докато 66 процента от европейците използват интернет за електронно банкиране. Но 85 процента от македонците използват интернет за социални мрежи и са в челната класация. Всички балкански интернет потребители обичат най-много да говорят и по-малко да изпращат имейли. Черногорците водят в участието в социалните медии, незабавните съобщения и четенето на онлайн новини, сърбите в търсенето на информация за продукти (услуги) и информация, свързана със здравето, докато босненците в продажбата на продукти и услуги онлайн, въпреки че в почти всички други онлайн дейности са на последно място, заяви Ангеловска.
В изказването си Ангеловска подчерта, че макар цифрите и данните да показват ръст на електронната търговия в страната, "ние все още сме на дъното спрямо европейските страни и изоставаме по повечето показатели от някои от страните в региона".
Данните показват ръст по почти всички показатели, например 46 на сто от интернет потребителите купуват онлайн, има значително увеличение на използването на интернет банкиране и по-нататъшен ръст на онлайн транзакциите, но все пак това е малък ръст в сравнение със страните на Европейския съюз. Затова трябва да ускорим развитието на електронната търговия, за да скочим от дъното няколко места напред, допълва Ангеловска.
На конференцията заместник-посланикът на Федерална република Германия Ото Граф се обърна към участниците като каза, че тъй като страните от региона са относително малки с малко население, когато се разглежда електронната търговия, е много трудно да се установи успешен бизнес на местно ниво.
Удоволствие е да видим, че Асоциацията за електронна търговия в Република Северна Македония е най-успешната в региона, което ни радва още повече, че можем да участваме тук, а въпросът е как вашият бизнес може да бъде подобрен чрез използване на публични инструменти. Мисля, че една от страхотните възможности, които ще имате по време на тази конференция, е също така да формулирате какви са вашите нужди и какви са вашите желания за подобряване на електронната търговия в бъдеще, каза Граф.
Ръководителят на сътрудничеството в Делегацията на ЕС в Скопие Щефен Худолин информира, че през 2021 г. 90 процента от хората на възраст между 16 и 74 години са използвали интернет в Европейския съюз, докато 74 процента от тях са купували продукти или услуги от интернет.
Най-много потребители, които купуват продукти и услуги от интернет, има в скандинавските страни, около 90 процента. От друга страна, само 44 процента от хората в Румъния пазаруват онлайн, 42 процента в България, а в Република Северна Македония само 30 процента от интернет потребителите са пазарували онлайн през последната година, каза Худолин.
Той добави още, че страните от Западните Балкани, както и като цяло страните от ЦЕФТА, са на дъното на класацията на тази статистика в Европа.
Миналата година конференцията за електронна търговия бе домакин на над 400 участници от 150 компании, организации, университети и държавни институции от страната и региона, а презентации изнесоха 30 лектори от 10 държави.
(Това е новината на деня в Република Северна Македония, избрана от Медийната информационна агенция /МИА/ за публикуване от БТА съгласно споразумението за обмен на информация и професионално сътрудничество, което предвижда всеки ден националните информационни агенции на България и Република Северна Македония да си разменят директно избрана от другата агенция новина на деня от съответната страна, а другата агенция да я публикува на своя интернет сайт без промяна с изрично посочване и цитиране на партньора й като източник.)