Доходността на облигациите в еврозоната днес се покачи, след като рязко спадна вчера, когато данни за американската инфлация показаха признаци, че тя се охлажда. Обърнатата крива на доходността при германските облигации, което се случва за първи път от 2008 г., обаче подчертава страховете от настъпваща рецесия, съобщи Ройтерс.
Доходността на 10-годишните германски облигации се повишиха с 6 базисни пункта до 2,072 на сто, след като вчера намаля със 17,5 базисни пункта, което представлява най-големия еднодневен спад на доходността от 3 октомври. 
Доходността на 2-годишните местни облигации, която е по-чувствителна към промените в краткосрочните очаквания за лихвите, се повиши с 10 базисни пункта до 2,073 на сто, след спад с 14,5 базисни пункта през вчерашния ден.
Така кривата на доходност между 2-годишните и 10-годишните германски облигации се обърна за първи път от септември 2008 г., по данни на анализаторска компания "Рефинитив" (Refinitiv). 
Това подчертава опасенията относно икономическия растеж. Обърнатата крива на доходността между 2-годишните и 10-годишните облигации често може да предвещава началото на рецесия. Този спред е широко използван от американските инвеститори, насочили се към фиксиран доход, често срещан при държавните облигации, за да преценят перспективите пред икономиката.
Междувременно окончателните данни за германския хармонизиран индекс на потребителски цени, сочат, че той се е повишил с 11,6 на сто на годишна база през октомври, потвърждавайки предварителната оценка на експертите.
Членът на Управителния съвет на Европейската централна банка, Йоахим Нагел, призова наскоро банката да започне да свива баланса си паралелно с повишаването на лихвените проценти, за да помогне за намаляване на инфлацията. Централната банка на еврозоната планира да очертае подхода си спрямо т. нар. количествено затягане на заседанието си през декември.
В Италия местните 10-годишните облигации се повиши с 11 базисни пункта до 4,124 на сто. Това се случи след като внимателно следената разлика между доходностите на германските и италианските подобни облигации достигна общото си най-ниско ниво от юли насам - от 197,4 базисни пункта. 
Анализаторите казаха, че перспективите за италианските облигации са по-неблагоприятни, тъй като се очаква ЕЦБ да формализира плановете си за количествено затягане през идната година.
Вероятно навлизаме в доста голяма рецесия, и не е ясно как ще пострадат италианските облигации през това време, коментира Лин Греъм-Тейлър, старши лихвен стратег на "Рабобанк" (Rabobank).
Днес вниманието на инвеститорите бе насочено и към Китай, тъй като страната облекчи някои от суровите си пандемични ограничения. По-рано през седмицата пък Русия обяви, че планира да изтегли силите си от град Херсон, в Украйна. 
"Геополитиката е трудна за прогнозиране, но новините трябва да са положителни за пазарите", каза Мохит Кумар, финансов експерт в инвестиционния посредник "Джефрис" (Jefferies).