При производството и преработката на нефт не се произвежда само бензин или дизел, а се произвеждат и серия от фракции, част от които не са предназначени за употреба в ЕС и България поради това, че екологичните норми не го позволяват. Това отговори служебният министър на енергетиката Росен Христов по време на днешния парламентарен контрол на въпрос относно готвена отмяна на забраната на износ на горива, произведени от руски петрол. По думите му, спирайки износа, ще започнат да се натрупват тези фракции и продукти, които са забранени за използване в България. Това натрупване постепенно ще започне да запълва всички хранилища, като стигне до момент, в който няма къде да се складират и рафинерията край Бургас трябва да спре работа.
Продукцията на рафинерията в Бургас при нормален капацитет надвишава значително потреблението в България, добави министър Христов. Ако се ограничи експортът, това свръхпроизводство няма какво да се прави и ще трябва да се намалят мощностите на рафинерията. Себестойността на петролните продукти включва фиксирана и променлива част. Според Христов по този начин е естествено да се очаква и повишение на крайната цена. "Всякакво намаляване на работата на рафинерията и спирането й може да си представите какъв социален проблем ще създаде със съкращаването на хиляди работни места и загубата на потенциални приходи в целия регион, включително и подизпълнители", допълни той.
Енергийният министър счита, че много внимателно трябва да се оценят всички фактори. Затова този въпрос е подложен на обществено обсъждане, за да се види ефектът на едно или друго решение. "Ние неслучайно повдигаме въпроса сега, преди да е влязла в сила такава забрана, за да имаме време всички да оценим едно или друго решение, и да се вземе това, което е в интересите на българските граждани - работещите в рафинерията и ползващи горива“, заяви още енергийният министър Росен Христов.