Парламентарната комисия по превенция и противодействие на корупцията подкрепи на първо четене два законопроекта за противодействие на корупцията. Единият е с вносител Министерски съвет (МС), а вторият - с вносител Кирил Петков ("Продължаваме Промяната") и група народни представители. 
Мотивите на двата законопроекта са идентични, като общото е да се създаде ефективен орган за борба с корупцията. 
Основните критики към действащия в момента закон са, че той механично съчетава в една институционална структура, каквато е Комисия за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ), пет различни функции, като четири от тях са административна форма за борба с корупцията. Петата функция е за отнемането на незаконно придобитото имущество, посочи Милен Матеев от "Продължаваме Промяната". Той представи законопроекта с вносител Кирил Петков и група народни представители и заяви, че предлагат разделението на КПКОНПИ на две комисии - Комисия за противодействие на корупцията и Комисия за отнемане на незаконно придобитото имущество. 
Служебният министър на правосъдието Крум Зарков, който представи законопроекта на МС, отбеляза, че целта и на двата законопроекта е по-голяма ефективност и по-ясни гаранции за независимост на органа за противодействие на корупцията. По-голяма ефективност се постига с концентрация на дейности. Споделяме критиката, че КПКОНПИ не проработи, защото бяха събрани в нея несъвместими дейности, заяви Зарков. 
По думите му именно поради тази причина от МС не споделят идеята разследването да бъде заедно с установяването на конфликта на интереси. Според Зарков Комисията трябва да се занимава само с наказателното преследване на поведение, определено като престъпно по силата на Наказателния кодекс.
Предстои между четенията да се сформира работна група, която да изготви консолидиран проект на закон за противодействие на корупцията, като вземе предвид исканията и мотивите на вносителите на двата законопроекта.
На заседанието на днешната парламентарна комисия по превенция и противодействие на корупцията бяха приети на първо четене и два законопроекта за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения. Единият е с вносител МС, а вторият - с вносител Надежда Йорданова ("Демократична България") и група народни представители.