Относно диверсификацията на ядреното гориво следваме набелязаните стъпки, коментира служебният министър на енергетиката
Създадохме в Българския енергиен холдинг (БЕХ) специализирано звено за ядрена компетентност, което в момента вече е на финалната права да сключи договор с експерти, включително с няколко международни на по-високо ниво, които да поемат процеса по консултиране и оценка на офертите, които очакваме да получим от минимум две компании, обясни министърът. Процесът, по думите му, е свързан с лицензиране на ядреното гориво, което се извършва от независим орган. Ние по никакъв начин няма да влияем на този орган, да ускоряваме процеса, да се прескачат правила, увери Христов. Този орган неслучайно е независим, за да осигури ядрената сигурност, така че компаниите, които искат да доставят гориво на АЕЦ "Козлодуй", трябва да изминат всички стъпки, за да си лицензират горивото, посочи той.
Това, което АЕЦ "Козлодуй" трябва да направи и съответно Министерството на енергетиката, ще го направим в най-кратки срокове, декларира министърът. Нещо повече - този компетентен орган трябва и да консултира компаниите как по най-добър начин могат да се позиционират и да изминат целия този процес, разясни още Росен Христов.
Решението днес на парламента де факто валидира стъпките, които ние вече изпълняваме, и се радвам, че и НС мисли по същия начин като нас, че трябва да има лицензиране, преди да се сключи договор с която и да било компания, коментира още министърът на енергетиката. Лицензирането трябвало да се извърши по каналния ред без никакви заобиколни и експресни варианти, защото става дума за ядрената сигурност на страната, както и за обезпечаване работата на АЕЦ "Козлодуй" - т.е. по никакъв начин новото гориво да не затруднява или да компрометира производствените показатели на атомната електроцентрала. Важна е и цената на горивото, защото всички искаме да имаме максимално евтин ток, това са стъпките, следваме ги, заяви Росен Христов.