Парламентарната комисия по икономически политики и иновации прие на първо четене предложението на МС за удължаване действието на бюджета от тази година.
Депутатите одобриха с 12 гласа "за", и 8 "въздържали се" Законопроект за продължаване действието на разпоредби на Закона за държавния бюджет на Република България за 2022 г., Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2022 г. и Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2022.  Законопроектът е внесен от Министерски съвет на 1 ноември.
Законопроектът на МС запазва всички действащи политики и консервативния подход към приходите от настоящия бюджет, посочиха от финансовото министерство.
Всички дейности на Министерството на икономиката и на Министерството на иновациите и растежа ще бъдат обезпечени по начина, който се прави и сега. Всеки бюджет има прогнозна рамка и смятаме, че когато има редовен кабинет да изменя бюджета и за нас, това е оптимално решение, казаха служебният министър на икономиката Никола Стоянов и министърът на иновациите и растежа Александър Пулев.
Не виждам никакъв проблем между първо и второ чете да направим съответните изменения, каза Румен Гечев, народен представител от БСП. Дълго време колегите от МФ ни казваха, че имат няколко варианта на бюджет за 2023 година. Може би е за първи път в света да не се внесе проектобюджет без нито едно число, само с предложение за удължаване, каза Гечев. Дадоха се погрешни сигнали към обществото и към парламента. Някои от вариантите на бюджет бяха доста натегнато песимистични. Правителството може да си прави и триста варианта, но в парламента се внася само един от тях, каза още Гечев. Ние ще подкрепим на първо четене бюджета, защото считаме, че приемането на бюджет е по-важно от избора на правителство, заяви Румен Гечев.
Народният представител от "Продължаваме промяната" Даниел Лорер заяви, че българското правителство има отговорност да предостави вариант на бюджет, така както стана миналата година.
Мартин Димитров от "Демократична България" посочи, че не е спазен закона за публичното правителство с предложението за удължаване на бюджета. С това решение служебното правителство не се е консултирало с Народното събрание. Кабинетът каза, че има три варианта на бюджет, но никой не ги е виждал. Нормално беше те да бъдат обсъдени и с участието на депутатите, посочи той.