Турция подкрепя политиката на отворени врати на НАТО, но очаква от Швеция да ѝ сътрудничи в борбата с тероризма. Това каза турският президент Реджеп Тайип Ердоган на пресконференция с шведския министър-председател Улф Кристершон, предаде турската телевизия ТРТ Хабер.
Ердоган оцени положително премахването от Стокхолм на ограниченията, наложени на Турция в отбранителната индустрия.
"Сътрудничеството в борбата срещу тероризма е важен принцип на НАТО. На терористичните организации трябва да се попречи да влияят на демократичната структура на Швеция", подчерта Ердоган.
Турският лидер посочи, че кандидатурата на Стокхолм за членство в НАТО е била продиктувана от собствения ѝ интерес за сигурността.
"Швеция желае членство в НАТО заради собствената си сигурност и ние искаме да видим Швеция, която подкрепя нашите интереси в областта на сигурността", каза той.
Президентът посочи, че Турция би желала да развие всяка област заедно със "стратегическия си партньор Швеция". Стремим се към търговски стокообмен от 5 милиарда долара. Обсъдихме тези въпроси и с министър-председателя, посочи Ердоган.
Шведският премиер също каза, че Стокхолм иска отношенията между Турция и Швеция да се развиват във всяка област. 
"Имахме много ползотворна среща с г-н Ердоган. Отношенията ни с Турция датират от векове", посочи той.
Кристершон отбеляза, че Швеция и ЕС признават ПКК за терористична организация. 
"Искаме да се борим срещу терористичните организации, за да спазваме закона. Швеция и Финландия подадоха молба за членство в НАТО. Това е изключително важен за нас въпрос, свързан със сигурността. Разбира се, членството в НАТО е свързано и с отговорности към други съюзници. Наясно сме с отговорността на членството в НАТО", каза той.
Кристершон се ангажира, че страната му ще спази напълно меморандума от Мадрид, подписан между Швеция, Финландия и Турция.
"Турция е една от най-засегнатите от тероризма страни. Ще приложим изцяло тристранния меморандум", каза той.
Двете скандинавски страни внесоха кандидатурите си за членство в НАТО през юни, но Турция изрази възражения, защото според нея двете държави толерират и дори подкрепят терористични групи, сред които и представители на Кюрдската работническа партия (ПКК). Според подписания в Мадрид тристранен меморандум Стокхолм и Хелзинки се ангажираха да не подкрепят ПКК, сирийските кюрдски организации, които Анкара смята за подразделения на ПКК, както и т.нар. от Анкара Фетхуллахистка терористична организация (ФЕТО), която турските власти обвиняват за опита за преврат в Турция през 2016 г.