Важно е да се постигне устойчивост в три основни стълба в туризма – екологичен, социален и икономически. Те са крайъгълните камъни на българската визия за бъдещото развитие на сектора и съм убеден, че ще намерим много отдадени международни партньори и приятели в усилията си да постигнем целите си. Това каза служебният министър на туризма Илин Димитров в обръщението си към участниците в министерската среща в рамките на изложението в Лондон, организирана под знака на Световната организация по туризъм към ООН и Световен съвет за пътувания и туризъм (WTTC), съобщиха от Министерството. 
Срещата на високо ниво се проведе във втория ден на международното туристическо изложение World Travel Market (WTM) в Лондон, Великобритания.
"Вместо да се стремим "да се върнем към нормалното" е време да преосмислим целите, бизнес моделите, веригите на стойността на туристическата индустрия в един по-прагматичен и систематичен подход“, заяви министър Димитров. Той открои богатите възможности за туризъм на България: "Ние сме тук, за да покажем възможностите на страната ни, нейното гостоприемство, традиции. Дигитализацията, иновациите, социалната отговорност остават основни приоритети за бъдещия туристически продукт. Нашата страна трябва да е пример за устойчив туристически модел". И отбеляза, че трябва да обръщаме внимание на всеки турист, както за тези в хотелите с 5 звезди, така и за тези в по-малка категория, защото използват еднакъв обем ресурси.
Акцент в изказването на Зураб Пололикашвили, генерален секретар на Световната организация по туризъм, беше как трябва да изглежда туристическият сектор на утрешния ден. По думите му кризите са засегнали сектора много, но в бъдеще трябва да се работи за човешкия капитал, особено за младите. Пололикашвили отбеляза, че е необходимо да се развиват новите технологии в сектора, а туризмът да се преподава в училищата. Именно в образователните институции можем да научим младите да пазят ресурсите, посочи генералният секретар.
Джулия Симпсън, президент и главен изпълнителен директор на Световен съвет по пътувания и туризъм (WTTC), се обърна към участниците с думите, че туризмът има нужда от нови лидери и инвестиции. "Секторът трябва да се изправи пред отговорностите си за действия в областта на климата, като в същото време генерира ръст, за да стимулира икономическото развитие. За да предостави възможности за всички, секторът трябва да приеме нови гласове и нови идеи", заяви Симпсън.
Преди началото на срещата, министър Димитров проведе неформални разговори с генералния секретар на Световната организация по туризъм Зураб Пололикашвили и Николина Бърняц, министър на спорта и туризма на Хърватия. 
Министър Димитров отправи покана към хърватския си колега да посети България за провеждане на среща между бизнеса на двете страни.
По-рано днес от Министерството на туризма съобщиха, че туроператор номер две на британския пазар "Джет ту холидей" на среща с министър Димитров е изразил очакване за близо 30 на сто ръст на британските туристи на пазар България за 2024 г., а през следващата година ще са достигнати нивата отпреди пандемията. "Джет ту холидей" вече има 64 000 места, резервирани за България за 2024 г.  В рамките международното туристическо изложение министър Димитров проведе над 10 срещи на високо ниво с водещи представители на туристическия бранш. Във фокуса на срещите бяха разговори с авиокомпании и водещи туроператори на Острова, като "Флайнас", "Джет ту Холидей", "Фрапорт" и "Луфтханза груп". 
Световното събитие за пътувания и туризъм World Travel Market London официално отвори врати на 7 ноември и ще продължи до 9 ноември, за да посрещне най-големите имена в индустрията от всеки туристически сектор, за да се свържат и да работят в мрежа помежду си и да намерят нови начини за растеж и развитие на своя бизнес.