Сръбските опозиционни депутати Санда Рашкович Ивич от Народната партия и Славиша Ристич от парламентарната група "Обединени" оцениха след излизането на сърбите от северно Косово от институциите на страната, че Брюкселското споразумение е "мъртво" и че председателят на парламента на Сърбия Владимир Орлич трябва да свика местни избори в населеното предимно със сърби северно Косово, съобщава регионалната телевизия Ен 1.
Според двамата сръбски депутати излизането на сърбите от косовските институции е логична стъпка, тъй като това е единственият начин да се рестартират отношенията между Белград и Прищина и да се започне с търсенето на нови решения за четирите общини на север. И Рашкович Ивич, и Ристич критикуваха президента на Сърбия Александър Вучич, който не каза нищо за съдържанието на новото германско-френско предложение за Косово нито на депутатите, нито в обръщението му към обществеността.
За Рашкович Ивич излизането на сърбите от косовските институции поради проблеми с пререгистрирането на номерата на автомобилите с RKS е логично, защото табелите на автомобилите не са просто табели, както кодът на Косово не е само код на Косово, а елемент на суверенитет. Личните карти също са елемент на суверенитет, подчерта тя.
"Брюкселският договор е мъртъв, той вече не съществува", каза още опозиционната депутатка и допълни, че нещата трябва да се пренастроят и да се започне отначало, за да се намерят нови решения за четирите общини на север. "Приканила бих Орлич да свика избори в тези четири общини, защото след десет години /след подписването на Брюкселското споразумение/ Сърбия присъства все по-малко в Косово", каза Санда Рашкович Ивич. Тя припомни, че десет години по-късно няма развитие и по въпроса за създаване на Съюз на сръбските общини (ССО).
На въпрос как председателят на сръбския парламент може да свика местни избори в Косово, тя отговаря, че това е юридически възможно, тъй като според Резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН Косово е неразделна част от Сърбия.
Рашкович Ивич изрази опасения, че хората в северно Косово може да бъдат манипулирани и след всичко станало, някой може да им каже да се върнат в институциите, "да се върнат, да наведат глави, да подвият опашки...".
"Опасявам се, че и тази възможност ще бъде използвана за популяризиране на управляващата Сръбска прогресивна партия и Сръбската листа", добави тя.
Славиша Ристич, който е от Косово, каза, че огромното мнозинство от сърбите в Косово са "за" напускане на институциите в Прищина, но се опасява, че този акт е дошъл твърде късно.
Според него се е стигнало до ситуация, в която това е единственият начин сърбите да създадат условия за по-сериозни преговори.
Ристич посочи, че става въпрос за факта, че с Брюкселското споразумение сърбите са предали всичките си институции - съдебна система, прокуратура, собственост, енергия..."И всичко това дадохме за нищо, а какво получихме - мъглява история за ССО", добави той.
"Времето ще покаже дали ще бъдат свикани сръбски местни избори, за което съм "за", или ще има ново компромисно решение", каза Ристич.
Той посочи, че на север все още има временна администрация, има временни общински съвети, които са сформирани от сръбското правителство и които все още работят според законите на Сърбия, и че има срокове, до които трябва да бъдат свикани избори.
По думите му ССО е "една празна черупка". Той запита защо "нашите власти не поискаха първо да се формира ССО, а после да дадем останалото".
По отношение на споразумението с албанския премиер Албин Курти, подписано от сръбския премиер Ана Бърнабич, той посочи, че Бърнабич е подписала споразумение с държава, която Сърбия не признава.
"Това е шизофренна политика, но какво да направим", коментира Ристич.