Балетната трупа на Държавна опера - Пловдив представя спектакъл на основателя на Академичния театър за модерен балет в Киев Раду Поклитару
В началото на лятото балетната трупа на Операта в Пловдив с ръководител Мариана Крънчева, представи на сцената на Античния театър балетния спектакъл "Ана Каренина", постановка на друг световноизвестен хореограф и режисьор - Лео Муич. След лятното турне на спектакъла в различни градове на страната, "Ана Каренина" ще се играе и на Новогодишния музикален фестивал в НДК, в зала 1 на 14 декември.
Раду Поклитару е основател и главен балетмайстор на Академичния театър за модерен балет в Киев, заслужил деятел на културата на Украйна, народен артист на Молдова, носител на множество европейски международни награди, професор в катедрата по модерна хореография в Киевския национален университет за култура и изкуства. Освен десетките спектакли в Киевския модерен балет, през годините той поставя балетни постановки в Болшой театър, Мариинския театър, националните опери на Украйна, Молдова, Латвия, Беларус, Чехия, Сърбия и др. От началото на годината Раду Поклитару е част от екипа на Опера-Пловдив.
„Дългата коледна вечеря“ е балет-размисъл за преходността на живота, за суетните и безполезните дела, с които запълваме скъпоценните минути, часове и години от престоя си на Земята. Постановката проследява деветдесет години от живота на аристократично семейство, минаващи в поредица от коледни вечери. Празник след празник, съдбите на хората се разтварят в забрава като пеперуди еднодневки, без да оставят нищо след себе си. Ярката, гротескна хореография по музика на Вивалди успява да достигне до сърцето на всеки зрител и без морализиране да постави въпроса - с какво се различаваме от сценичните герои. Пиесата „Дългата коледна вечеря“ на отличения с Пулицър американски драматург Тортън Уайлдър продължава да присъства в афиша на редица драматични театри в Европа и САЩ, по нея е създаден филм, както и опера от композитора Паул Хиндемит.
В „Жени в ре минор” Раду Поклитару разказва трагична история за едно несъществуващо женско приятелство, което служи само като извинение за разгръщането на необичайно сложни многофигурни композиции и пронизителни дуетни фрагменти.
След „Ана Каренина“ на Лео Муич по-рано през годината, това е втори премиерен проект, с който Балетът на Опера Пловдив заявява свой собствен ярък почерк, характерен с динамика, експресия и успешно маневриране между различни танцови стилове, казват от екипа на Опера-Пловдив.