Президентът на Гана Нана Аддо Данква Акуфо-Адо заяви, че страната му ще премахне смъртното наказание от своите законови норми.
Следователно съответните институции трябва да ускорят работата си по пълната отмяна на смъртното наказание от наказателния кодекс, тъй като то нарушава правото на живот и подкопава човешкото достойнство, заяви той.
Изказването на президента дойде, след като ганайският клон на "Амнести интернешънъл" го посети в "Джубили хаус", за да го запознае с напредъка, постигнат по отношение на забраната на смъртното наказание.
През февруари 2020 г. правозащитната организация отправи петиция към президента за премахване на смъртното наказание, след като го запозна с оценката си за състоянието на правата на човека в страната, включително условията в затворите.
Президентът Акуфо-Адо отбеляза, че продължаващото запазване на смъртното наказание в законовите норми е в разрез с моралните ценности и обезценява живота, правата и достойнството на хората.
Гана полага съзнателни усилия да не прилага смъртно наказание по отношение на осъдени на смърт лица. 
Въпреки че не е наложила официален мораториум върху екзекуциите, Гана извърши последната си екзекуция през 1993 година. 
Законът Наказателен кодекс и други престъпления (Закон 29) от 1960 г. все още предвижда прилагането на смъртно наказание за престъпления, свързани с държавна измяна съгласно Конституцията, както и редица други престъпления, включително убийство и геноцид. Законът за въоръжените сили също позволява прилагането на смъртно наказание в случай на измяна и бунт от страна на военнослужещи по време на война.
Въпреки че Гана ратифицира Международния пакт за граждански и политически права през 2000 г., тя все още не е подписала и ратифицирала Втория незадължителен протокол към него, целящ премахването на смъртното наказание.
Президентът Акуфо-Адо заяви, че въпреки че световната общност е на път да се откаже от прилагането на смъртно наказание за всички престъпления, в процеса на премахването му все пак трябва да се вземат предвид престъпленията, свързани с тероризма. "При мен дойдоха много хора, които по принцип подкрепят премахването на смъртното наказание", обясни той. "Но винаги, когато се повдигне въпросът за тероризма и безсмисления начин, по който някои от тези терористични групи действат, за да унищожават човешки живот - операции, които не включват убийството на един човек, а включват унищожаването на села, на общности - хората се колебаят дали да подкрепят премахването на смъртното наказание за такива лица".
(Тази информация се разпространява от БТА по споразумение с ганайската информационна агенция ГНА)