Над 40 деца са пострадали при катастрофи в Ловешка област от началото на годината
В сравнение с миналата година броят на децата, участвали в катастрофи, се запазва. Статистиката за 2021 г. обаче е по-черна, защото едно дете е загубило живота си на пътя. Според специалисти причините за катастрофите не са само водачите, но и децата и това доколко са запознати с правилата за движение по пътищата. За целта в учебните програми са заложени часове по безопасност на движението, каза за БТА Иваничка Буровска, и.д. началник на Регионалното управление на образованието (РУО).
Обучението по безопасност на движението е в часа на класа
По думите ѝ обучението по темата се осъществява в часа на класа по утвърдени учебни програми във всяка една паралелка от 1 до 12 клас, съобразно заложените брой часове през двата срока на учебната година.
За първокласниците са предвидени девет часа, за 2, 3 и 4 клас – по шест часа, за 5, 6 и 7 клас – по пет часа, за 8, 9 и 10 клас – по четири часа и за 11 и 12 клас – по един.
Буровска каза още, че учебните часове по безопасност на движението са възложени на правоспособни преподаватели, преминали обучение.
„Учителите изготвят годишни планове за своята дейност, като се утвърждават от директора на училището. Към всяко учебно заведение има комисия по безопасност на движението по пътищата. В началото на годината с председателите им обсъждаме темите, които трябва да бъдат разгледани в тези часове“, посочи Буровска.
По думите ѝ трябва да се помисли да се увеличи броят на тези часове, особено в 11 и 12 клас, тъй като учениците на тази възраст вече получават свидетелство за управление на МПС.
В училища и детски градини са изградени специални площадки за обучение по темата
За практическата част от часовете по безопасност на движението в образователните институции в Ловешка област са оборудвани специални площадки за обучение по темата. Това е станало по национална програма „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“.
Подобни съоръжения има в седем детски градини в областта от общо 32, както и в 16 училища от общо 54.
„По отношение на оборудването има още какво да се желае. Директорите на образователните институции трябва да са по-активни и да кандидатстват по националните програми, за да се осигури необходимото децата нагледно да се запознаят с правилата за движение и опасностите на пътя“, посочи Буровска.
Често за часовете по безопасност на движението се търсят външни лектори
По думите ѝ често за часовете по безопасност на движението се търсят външни организации, лектори, които са по-компетентни в съответната тематика, притежават повече нагледни средства, с които да обяснят на децата.
От началото на годината служители на областната дирекция на МВР в Ловеч са провели 21 беседи с ученици по безопасност на движението.
Още от ранна възраст децата да бъдат обучавани в правилата за движение
Северина Петрова, преподавател-инструктор на водачи на МПС, също е на мнение, че трябва още от ранна възраст децата да бъдат обучавани в правилата за движение и да са внимателни на пътя.
„Ние трябва да започнем от детската градина, да продължим в училище и когато дойдат при нас, да имат самосъзнание и подготовка. Децата трябва да имат възпитание и култура на безопасност, да им обясним, че имат задължения, а не само права“, посочи Петрова.
Според нея опасни ситуации могат да предизвикат тротинетките, тъй като няма обособени места, където децата да ги карат, а развиват скорост от 25 км/час.
„Според мен трябва да се приравнят към групата на мотопедите и да им се дават права да ги карат, след като навършат 16 години“, добави инструкторът.
Наскоро тя е имала среща с четвъртокласници от ловешкото училища „Христо Никифоров“, с които са говорили за правилата на движение и как да се пазят на пътя. По думите на Северина Петрова обаче рядко имат запитвания от учители за такива срещи.