Изложба „Представяне на лекционното наследство на проф. Димитър Димов от пловдивския му период" дава възможност на студентите в Аграрния университет в Пловдив да се запознаят с преподавателската дейност на писателя. Фототипните издания от 188 страници, включващи физиология на дишането, кръвта и кръвообращението, храносмилателната система и отделителните органи на домашните животни, са поставени в специална витрина в читалня "Димитър Димов" в библиотеката, разказа д-р Петя Георгиева, директор на книгохранилището. Лекциите са от преподавателския период на Димов в Пловдивския държавен университет, след това Висш селскостопански институт, а днес Аграрен университет – Пловдив. Тя припомни, че докато преподава в Пловдив, Димов пише романа "Тютюн". 
Ръкописните тетрадки - лекции на Димитър Димов са дарени от доц. Никола Несторов, който е зам.-ректор на ВСИ в периода 1951-1962 г., на Националния литературен музей, Къща музей „Димитър Димов", които участват в реализирането на идеята дигиталните копия на ръкописите да се върнат в университета в Пловдив. В днешни дни, с напредването на информационно-комуникационните технологии, тези ръкописи могат да бъдат достояние до всеки студент, преподавател или любител на ветеринарната медицина както в електронен вид, така и в печатен, обясни Георгиева. 
Витрините са изработени от ученици от Професионалната гимназия по вътрешна архитектура и дизайн "Христо Ботев". Там Димов е водил лекциите си, тъй като университета не е имал сграда. В училището се пази стаята, в която е живял писателят. 
Лекциите представят Димов като много атрактивен преподавател и се оказва, че днешните студенти също като него рисуват всички органи и системи на животните, посочи директорът на библиотеката. По думите й много от съвременните учебници също са с рисунки. След 76 години традиционният начин за изучаване на физиологията на животните се запазва и рисуването е най-добрия начин да се научат те, коментира Георгиева. 
В музея се съхраняват още много свитъци с лекции, влезли в учебника "Анатомия на домашните животни", който той издава, коментира д-р Милена Катошева, гл. уредник в Къща музей „Димитър Димов" в София. Тя посочи, че преподавателската и научната дейност са били основната част в живота му, въпреки че е познат на обществеността повече с романи, пътеписи и разкази. 
Събитието се организира с финансовата подкрепа на Община Пловдив и е част от Културния календар на града за 2022 година.