С игри и обучения ловешки организации подпомогнаха украински деца и техните родители, настанени в Ловеч и тетевенското село Рибарица. Различните реализирани дейности са по проект „Учим и се забавляваме заедно“ на сдружение "Мисия. Иновации. Гражданство - МИГ", в партньорство с Областния съвет на БЧК, сдружение "Знание", Регионален център за подкрепа на приобщаващото образование в област Ловеч и Центъра за работа с доброволци към Регионална библиотека "Проф. Беню Цонев". Проектът представиха на пресконференция в Националния пресклуб на БТА в Ловеч представителите на партниращите организации.
Финансирането, в размер на близо 20 хиляди лева, е от фондация „BCause – помощ на благотворителността в България“, информира Албена Йончева, председател на сдружение „Мисия. Иновации. Гражданство“. Проектът е продължил от юни до ноември, като целта му е била да се подкрепят 50 деца, на възраст от 4 до 17 години, и техните родители, бежанци от Украйна, настанени в Ловеч и във Военно-почивния комплекс в тетевенското село Рибарица.
За да се социализират в българското общество, да преодолеят езиковата бариера и да подобрят уменията си за справяне с травмата от срещата с войната, за децата са организирани редица занимания. Йончева посочи, че по време на лятно училище са учили два пъти седмично български език. Сред другите осигурени занимания са били забавно програмиране, четене, куклен театър, футболен турнир, спортни и занимателни игри.
Проектът е обхванал повече от заложените 50 деца, каза Цветомира Георгиева, директор на секретариата на Областния съвет на БЧК – Ловеч. Украинците са преминали обучение по първа долекарска помощ, водно спасяване, оказана им е и психосоциална подкрепа чрез обучение на тема: „Стрес, агресия и взаимоотношения“.
Сдружение „Знание“ се включи с дейността „Елементът Игра“, съобщи изпълнителният директор на организацията Ралица Попова. Това е програма, създадена за децата в риск по света и включва три модела: „Разкажи приказката“, Музика в действие“ и „Библиотека на играчките“. Дейностите са за деца от 1 до 12 години“, посочи Попова.