Десислава Минчева гостува във варненската Арт галерия „Папийон“ със самостоятелна експозиция живопис, посветена на красотата на жената. Портретите и фигурите са рисувани в последните месеци, подготвени специално за изложбата във Варна. 
Десислава Минчева е преподавател в Националната художествена академия в София от над 35 години и смята, че в изкуството има много какво един учител да даде на учениците си. Спомня си как нейният учител Светлин Русев е намирал модели за уроците им и е сядал да ги рисува заедно със студентите. „Той ни учеше по начин, по който вече не се учат децата, а може би и ние бяхме по-готови да възприемаме. Рисувахме много и винаги най-важна бе натурата. Сега много се работи по снимки или по някакви идеи, които даже не може да изразиш пластически“, сподели пред БТА Минчева. Тя смята, че най-важният урок, който им е дал Светлин Русев, е личният пример с отношението към работата, с което е имал голяма роля в оформянето на възгледите им за изкуството и живота. 
"Заниманието с изкуство изисква целия ти живот, всички усилия, подчиняване на работата и лишаване от много неща. За теб няма друго по-важно, освен децата ти, а хората сега не са готови за този вид саможертва. Това е, което ми липсва в момента. Ако си се захванал с тази работа, трябва през целия си живот да учиш хората, да даваш своя възглед“, счита  художничката. 
В преподавателската си практика тя е видяла много талантливи деца, но често животът си казва думата и не всички продължават да правят това, което Господ им е дал. Затова, според нея, реализацията не опира само до интелект и учене, а най-вече до характер. „Има занаят, който се учи, но няма как да направиш някого художник, той или е и се развива, или не е“, смята преподавателката, но подчертава, че не бива да се обобщава едно цяло поколение, защото изключенията правят обществото по-просветено и винаги има единици, които вървят напред. 
Като автор на класическа живопис, Минчева признава, че няма сетива за съвременното концептуално изкуство и се определя като ретрограден човек. „Те не ме вълнуват, но си има хора за всичко, в това е красотата на нашата работа, трябва да правиш това, което обичаш“, казва художничката и изтъква, че за да се получи добро съвременно изкуство пак трябва да знаеш много и да имаш какво да кажеш. „Не всяка излетяла дума до произведението изчерпва смисъла то да бъде направено. Едно произведение трябва да те вълнува дълбоко и да искаш да го притежаваш. Има вечни неща, има красота в този живот, която би било прекрасно да съхраним“, категорична е Десислава Минчева. 
С нейната живописна изложба, която се открива в 18:00 ч., екипът на Арт галерия „Папийон“ ще отбележи своите петнадесет години дейност, както и Деня на народните будители.