В Деня на народните будители, по традиция, на старите Новоселски гробища в Сливен, се извърши поклонение пред емблематични за града личности. Това съобщиха от пресцентъра на общината, които са организатори на поклонението заедно със Сдружение „Мати Болгария".
„Добри Чинтулов е едно от имената в българската история, което най-пълно въплъщава и е събирателен образ на будителя. Той участва във всички форми на борбите на българския народ – за национално просвещение, за независима българска църква и в национално-освободителната борба. Неговите пламенни слова и зов към българите, да се пробудят и да се борят за свободата си, е един от най-силните и запомнящи се в нашата история. Неслучайно част от неговата песен „Стани, стани, юнак Балкански" и днес, точно в 12:00 ч., звучи от часовниковата кула над сградата на Общината, напомняйки ни за една от емблемите и гордост на Сливен", заяви кметът Стефан Радев.
За огромното значение на празника, посветен на делото на българските просветители, книжовници, революционери и будители на възраждащия се национален дух, говори и председателят на Сдружение „Мати Болгария" - Дора Пондалова. „Денят на народните будители възниква в твърде трудни времена, след Първата световна война. Именно в такъв момент българите се вглеждат в най-светлите имена на нашето духовно минало. Търсят съприкосновение с онези, които в трудно и безперспективно време, с мощта на своята мисъл, са връщали равновесието и духовната стабилност на българите", заяви Дора Пондалова.
В поклонението се включиха ученици от Профилираната природо-математическа гимназия „Добри Чинтулов", от Профилираната хуманитарна гимназия „Дамян Дамянов", от Професионалната гимназия по икономика „Проф. Димитър Табаков" и Професионалната гимназия по електротехника и електроника "Мария Кюри", общественици и граждани.
Ритуалът в памет на будителите в Сливен се извършва ежегодно, организиран съвместно със сдружението "Мати Болгария" и Сливенската митрополия. В заупокойната молитва се споменават имената на Добри Чинтулов, Димитър Табаков, Мишо Тодоров, Илия Цеков, Иван Апостолов.