Голямата ни цел е всяко българско дете да ходи на училище и да се чувства там достатъчно добре и на мястото си. Чрез Оперативната програма "Образование" ще включим в този процес и голяма част от родителите, особено в маргинализираните групи. Те трябва да осъзнаят, че ако децата им са образовани, ще могат да намерят своето място на пазара на труда. Това съобщи заместник-министърът на образованието и науката Надя Младенова по време на конференцията "Постижения и перспективи", която се организира от Изпълнителната агенция "Програма за образование" (ИАПО), съобщи пресцентърът на Министерството на образованието и науката (МОН).
По Оперативна програма "Образование" се предвижда през следващия програмен период 2021-2027 г. в българското образование да влязат близо 2 млрд. лв. "Въпреки че през повечето време говорим основно за количеството средства, които сме договорили по програмите, трябва да погледнем отвъд числата. Да ги пречупим през резултатите от човешката страна и тогава наистина ще осъзнаем стойността на нашата работа", заяви заместник-министър Младенова. Тя подчерта, че амбицията на ръководството на МОН е да използва финансирането от Европейския съюз като средство за постигане на целта, а не самото то да е цел.
"Обмислихме добре критериите и процедурите за кандидатстване по Плана за възстановяване и устойчивост, за да могат от тях да се възползват и най-малките училища в страната. Убедена съм, че ще положим всички усилия, за да направим по-опростени процедурите за кандидатстване и по новата оперативна програма", подчерта Надя Младенова.
По думите й стриктното спазване на процедурите и регламентите не трябва да бъде за сметка на крайната цел. "Никой няма да ни каже: "Браво, вие измислихте невероятни европейски процедури, спазихте стриктно линията на Европейската комисия", ако не изразходваме колкото се може повече средства, за да ходи всяко дете на училище", изтъкна заместник-министърът на образованието и науката.