Глобалното промишлено производство е отслабнало през октомври, тъй като опасенията от рецесия, високата инфлация и политиката на Китай за "нулев ковид" са повлияли негативно на търсенето. Това показват най-новите данни за състоянието на световните икономики, които в допълнение към постоянните проблеми при веригите за доставки, помрачават перспективите за икономическо възстановяване, информира Ройтерс.
Инфлацията повсеместно се повиши, тъй като веригите за доставки, които все още се възстановяват от пондемията, бяха отново нарушени от руската инвазия в Украйна, принуждавайки потребителите да ограничат покупките.
През октомври британското промишлено производство е претърпяло най-голямото си свиване от май 2020 г., което предполага, че е в ход задълбочаващо се забавяне на сектора.
Окончателните данни на индекса Пи Ем Ай (РMI), на рейтингова агенция "Стандард енд Пуърс глоубъл" (S&P Global), проследяващ активността на мениджърите по доставките във Великобритания, сочат, че през октомври индикатора е спаднал до 46,2 спрямо 48,4 през септември. Всички стойности под 50 отчитат свиване на активноста. 
Тези данни показват, че производственият сектор се движи на ръба на рецесията, каза Габриела Дикенс, старши икономист за Обединено кралство в консултанската фирма "Пантеон макроикономикс" (Pantheon Macroeconomics). Според нея "търсенето на промишлени стоки изглежда ще спадне още повече, тъй като реалните доходи продължават да бъдат засегнати от инфлацията, (очакваното) намаляване на правителствената подкрепа за сметките за енергия през април, мерките за икономии (на енергия) и по-високата безработица".
 Пи Ем Ай в производството, които трябва да бъдат публикувани в сряда за еврозоната, вероятно ще покажат продължаващ спад, задълбочен миналия месец, тъй като кризата с разходите за живот държи потребителите предпазливи.
В същото време и в Швейцария индексът на активността на мениджърите по доставките (PMI)  се е понижил с 2,2 процентни пункта през октомври, но остана на положителна територия, на ниво от 54,9, демонстрирайки продължаващата устойчивост на местната икономика.
Въпреки това несигурността около веригите за доставки и високите цени на енергията все повече забавят дейността на швейцарските фабрики, предупредиха анализатори от "Креди сюис" (Credit Suisse).
Също през октомври производствената активност се е свила в Южна Корея, Тайван и Малайзия, а в Япония се разшири с най-бавни темпове от 21 месеца насам. Това подчертавай последствията от забавянето на китайското търсене и високите разходи за внос.
Китайският промишлен индекс на мениджърите по доставките Пи Ем Ай (PMI), измерван от Цайсин/Маркит (Caixin/Markit), се е покачил до 49,2 през октомври в сравнение с 48,1 през септември.  Данните от това частно проучване съответстват с официалните китайски данни, публикувани вчера.
„Азия е изключително зависима от Китай. Неговата политика на "нулев ковид" продължава да нарушава веригите за доставки и да ограничава китайските туристи. Това също така вреди на износа на региона“, каза Тору Нишихама, главен икономист в "Дай-ичи Лайф Рисърч Институт" (Dai-ichi Life Research Institute), в Токио. "Темпото на повишаване на лихвите в САЩ (...) може да предизвика изтичане на капитали от Азия, и да навреди на износа", добавя той.
Междувременно и производствената активност в Южна Корея са се свили за четвърти пореден месец през октомври, тъй като поръчките на стоки за износ са спаднали за осми пореден месец. По-рано бе отчетен спад на южнокорейския износ с рекордна стойност за последните 26 месеца, като доставките за Китай, най-големият й пазар, са продължавали да намаляват.
Тайван и Малайзия отбелязаха по-резки намаления на производствената активност, но в Индонезия индексът се покачи през октомври, макар и с по-бавни темпове спрямо предходния месец.
Изключение е Индия, в която производствената активност се ускори през октомври, тъй като вътрешното търсене остана стабилно.
На този фон Международният валутен фонд намали икономическите си прогнози за Азия, тъй като затягането на глобалната парична политика, нарастващата инфлация, дължаща се на войната в Украйна, и рязкото забавяне на икономиката на Китай помрачиха перспективите за възстановяване на региона.