"Уеб съмит 2022" поставя фокуса върху блокчейна и криптовалутите
Организаторите на събитието, което ще продължи до 4 ноември, очакват над 70 000 посетители, пред които ще говорят близо 1000 лектори. За участие в конференцията са се записали представители на най-големите играчи в технологичния сектор, стотици медии, специализирани в отразяването на новостите в цифровия свят, над 1000 инвеститори и повече от 2000 стартиращи компании от 160 държави.
Списъкът на лекторите е повече от впечатляващ. В рамките на различни панели ще говорят Чанпън Чжао, съосновател и главен изпълнителен директор на най-голямата платформа за търговия с криптовалута "Байнанс" (Binance); Нейтън Блечарчик, съосновател и главен стратег по развитието в "Еърбиенби" (Airbnb); Лиса Джаксън, вицепрезидент в "Епъл" (Apple) по екологичните инициативи; Наоми Глийт, продуктов шеф в "Мета" (Meta); Алекса Рохин Прасад, старши вицепрезидент в "Амазон" (Amazon); Ноам Чомски, философ и политически активист, който няма нужда от представяне, и още стотици други.
Специалистите по блокчейн ще опитат да убедят присъстващите, че технологията може да революционизира използването на интернет и дори глобалната икономика като цяло. За това ще пледират, например, представители на еднорога "Юга лабс" (Yuga Labs) и най-голямата платформа за търговия с незаменими токени "Оупън сий" (OpenSea).
Чанпън Чжао пък ще трябва да върни увереността на аудиторията в потеницила на крипотвалутите, които през последната година сериозно изгубиха от блясъка (и стойността) си. Секторът минава през сериозна криза и е винен, че подхранва финансови балони, улеснява укриването на данъци или е просто една огромна измама.
Според шефа на "Уеб съмит" Пади Косгрейв, цитиран от Франс прес, "много въпроси засега остават без отговор" по отношение на криптото, което той самият определя до голяма степен като своеобразна илюзия. На сцената ще присъстват и криптоактивисти, и яростни отрицатели на криптовалутите, допълва той. "Направихме всичко възможно да убедим ключови фигури в криптосвета да дойдат и да говорят. Ще видим какво ще се случи". Но ролята на „Уеб съмит“ не е да стимулира инвестициите в крипто, изтъква Косгрейв, а да представи всички възможности в дигиталния свят.
За това ще се погрижат и традиционните играчи като "Амазон", "Епъл", "Гугъл" и "Мета", които ще представят последните си разработки в сферата на изкуствения интелект и виртуалния свят.
Едно е сигурно. На "Уеб съмит 2022" никой няма да скучае.