Европейският съюз поиска днес от САЩ - електрическите превозни средства, батериите и оборудването за устойчива енергия, които са произведени в ЕС и се продават на американския пазар, да бъдат третирани по същия начин като идентичните стоки, произведени в Канада и Мексико, обяви чешкият министър на промишлеността и търговията Йозеф Сикела, цитиран от Ройтерс.
27-те страни от ЕС се оплакват, че приетият през август в САЩ "Закон за намаляване на инфлацията" ги дискриминира. В него има клауза, която гласи, че американските потребители, които са закупили определени стоки, произведени в Северна Америка, имат право на данъчни кредити. Това облекчение не е в сила, ако същите стоки са произведени в ЕС. 
За разлика от САЩ, Евросъюзът предлага на потребителите същите данъчни облекчения за американски стоки, а не само за произведени в страните от Евросъюза, изтъква официален Брюксел. 
"Ние очакваме и страните от ЕС да бъдат включени в облекчението, (предвидено в американския "Закон за намаляване на инфлацията" - бел. ред.). В идеалния случай ние бихме искали да имаме същия статут като Канада и Мексико, но трябва да бъдем реалисти и да видим какво можем да договорим", заяви чешкият министър на промишлеността и търговията, чиято страна в момента е ротационен председател на Съвета на ЕС. 
Йозеф Сикела, чиято страна е ротационен председател на ЕС, говори пред журналисти, след като разговаря в Прага с търговския представител на САЩ Катрин Тай. Той уточни, че "и двете страни имат желание да бъде постигнато споразумение". 
ЕС и САЩ създадоха работна група, която трябва да намери решение на проблема. Първото й заседание ще се проведе през тази седмица, съобщи Валдис Домбровскис изпълнителен заместник-председател на Европейската комисия по въпросите на икономиката в интерес на хората.