При саниране държавата да финансира и топлоизолацията на парното в сградите, предлага омбудсманът Диана Ковачева
В подробно становище от омбудсмана, изпратено до служебния министър на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков, се отбелязват редица пропуски и несъвършенства в качения за обществено обсъждане проект за саниране на жилища, с краен срок 30 октомври т.г. В него Диана Ковачева пита защо от условията за кандидатстване в проекта са изключени като мерки по сградните инсталации „Топлинно изолиране на тръби“.
Общественият защитник посочва, че като допустима дейност е целесъобразно да се предвиди и монтиране на допълнителен контролен топломер след подгревателя за отопление в абонатната станция на сгради – етажна собственост, с централно топлоснабдяване, който служи за отчитане на енергията за отопление като част от общата енергия през отоплителния период.
„Задълженията за топлинна енергия, отдадена от сградните инсталации за отопление, са предмет на многобройни жалби и сигнали на граждани до омбудсмана. В редица случаи делът на тази топлинна енергия превишава дела на топлинната енергия за индивидуално отопление на отделните жилище“, пише още омбудсманът.
Проф. Ковачева посочва, че липсата на топлоизолация на тръбите на сградните инсталации за отопление води и до икономическа неефективност на централното отопление в тези сгради, което буди основателно недоволство сред потребителите и води до отказ от този начин на отопление. Според нея тази мярка трябва да бъде включена в условията за кандидатстване в проекта, както това е направено за друга важна мярка от същата група, а именно „Модернизиране на съществуваща вертикална отоплителна инсталация чрез изграждане на хоризонтална отоплителна система“, пише още общественият защитник.
Диана Ковачева обръща внимание и на необходимостта от ясно и точно разграничаване на финансовата отговорност на крайния получател (сдружението на собствениците) и водещия партньор (общината) при изпълнението на мерките и впоследствие отчитането на изпълнението на заложените цели за спестяване на минимум 30% първична енергия.
В становището си проф. Ковачева отбелязва, че заради нарастващият обществен интерес за участие в този проект, в институцията на омбудсмана вече има запитвания, отчита и числеността на бъдещите адресати, които като собственици на жилища в многофамилни сгради представляват голяма част от населението в градовете. В тази връзка Диана Ковачева подчертава, че е необходимо проектът да бъде повторно публикуван за обсъждане.
От средата на ноември се очаква да започне процедурата „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд - Етап I" към Националния план за възстановяване и устойчивост, съобщиха в петък от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). По данни на МРРБ близо 93 на сто от жилищните сгради у нас имат нужда от енергийно обновяване. По Плана министерството ще инвестира над 1,4 млрд. лв. за енергийна ефективност на жилища с минимум четири апартамента и повече от един собственик във всички 265 общини на страната.