Руският парламент одобри мобилизацията на бивши затворници с присъди за тежки престъпления
В поправките става дума за лица, които са излезли от затвора преди по-малко от осем години (с присъди за тежки престъпления) и преди по-малко от десет години (с присъди за особено тежки престъпления). Законът за мобилизацията, който Владимир Путин подписа през септември, досега не се отнасяше до затворници с подобни присъди.
От сега нататък според гласуваните от Държавната дума (долната камара на руския парламент) промени единствено осъдените за педофилия, вземане на заложници, атентати, трафик на радиоактивни материали, шпионаж или измяна, няма да подлежат на мобилизация.
Руските депутати гласуваха днес и закон, който урежда статута на доброволците, "помагащи на въоръжените сили" при конфликти или антитерористични операции в страната или извън нея. Те вече получават "същия статут, като войници, служещи по договор". "Така е редно - те защитават нашата страна", заяви председателят на Думата Вячеслав Володин.
Мобилизацията в Русия беше въведена след отстъпления на силите на Москва в различни части на Украйна и вече е обхванала повече от 230 000 души по данни властите. Тя предизвика протестни демонстрации в някои области на страната и накара мнозина да напуснат незабавно Русия. Съобщено бе и за многобройни случаи на получаване на повиквателни от лица, които не подлежат на мобилизация - като студенти, възрастни и болни. Това накара дори президента Путин да признае, че са допуснати грешки в този процес.