В новия бюджет за 2023 г. за първи път от много време за българските общности са заделени пари, обяви вицепрезидентът Илияна Йотова след среща с представители на националната общност на българите в Република Хърватия. Тези пари показват отношението на българската държава към общностите, коментира тя. 
„Бяхме поискали тези средства още от предишния финансов министър Асен Василев, той беше обещал, записа ги в рамките на националното финансиране, през националния бюджет, и така отказа да ги даде на общностите. Този път ще настояваме за нещо много важно, освен че ще бъдат записани в  националния бюджет, те ще бъдат записани и в бюджета на Външно министерство“, каза вицепрезидентът. 

Тя посочи, че болките, проблемите и радостите на българските общности зад граница са различни и са в зависимост от това къде са сънародниците ни, както и с какъв статут са.
Тук в Хърватия те са част от тяхната Конституция, записани са вътре със своите права, посочи Илияна Йотова и подчерта, че трябва да има закон за българите в чужбина – „нов, осъвременен, адекватен, в който всички проблеми да бъдат засегнати, за да можем да запазим българските общества и българската общност зад граница, особено тези, които са в историческите диаспори“.  

Вицепрезидентът отбеляза още, че ако младите не бъдат мотивирани да пазят и развиват българското самосъзнание, статутът на общността и всички произлизащи от него права ще бъде загубен. 
Според Йотова образованието чрез мрежата от неделни училища е най-успешната политика на българската държава за сънародниците ни навън.
„Като родител и като преподавател там – мога да кажа, че наистина трябва мотивация от всички страни. От страна на децата, от страна на родителите, от страна на учителите“, коментира директорът на Българското неделно училище „Иван Вазов“ Иглика Касабова, която също участва в срещата на българската делегация с представителите на националната общност в Хърватия. 
Касабова е ръководител на училището от четири години. „Първите две години училището беше доста прохождащо, но сега процъфтя. Имаме много ученици. Редовно посещаващи училището са 30 деца, включително от Словения и Босна и Херцеговина. Предметите, които се изучават са български език и литература, история и география. Имаме и модул родолюбие, като там децата се занимават с фолклор основно“, разказа тя. 
Искаме да предоставим възможност на хората от общността да отидат да видят родните си места. Много хора искаха да отидат, но за това се изискват средства, каза по време на срещата председателят на българската общност в хърватския парламент Рашко Иванов.

След срещата с представителите на българската общност, в рамките на втория ден от визитата си в Хърватия, вицепрезидентът Илияна Йотова проведе среща и с ръководството на Хърватската академия на науките и изкуствата.
Българската държава дари парични средства на Академията за възстановяване на щетите от опустошителните земетресения в Загреб и Сисачако-мославачка област през 2020 г.
Хърватската страна благодари за дарението от България. Кратък разговор с вицепрезидента Йотова проведе акад. Велимир Найдхарт, председател на Академията. 

Малко по-късно на пл. „Щросмайер“ вицепрезидентът положи венец пред паметника на епископа.
Тя проведе и среща с министър-председателя на Хърватия Андрей Пленкович. Двамата обсъдиха двустранните отношения и процеса на присъединяване към Шенген. 
Пленкович обърна внимание на решението на комисия на Европейския парламент от вчера да подкрепи присъединяването на Хърватия към Шенгенското пространство от началото на следващата година.

„България и Хърватия споделят амбицията да изпълнят всички критерии и да се присъединят към Шенгенското пространство“, изтъкна той.  
Вицепрезидентът Илияна Йотова изрази надежда, че "много скоро тази сага ще приключи". "За нас беше много важно още веднъж да чуем подкрепата на Хърватия и заедно да извървим пътя до края на шенгенското ни членство", каза тя. 
Във втория ден от посещението си в Хърватия по повод Дена на будителите Йотова, заедно с българската делегация, разгледа част от забележителностите в Загреб, сред които и Загребската катедрала. 

Днес (четвъртък) вицепрезидентът ще се срещне със студенти от Лектората по български език в Загребския университет, както и с президента Зоран Миланович.