Белга: Движението #Аз също (#MeToo) продължава да създава проблеми на Фламандските университети
Професор от Льовенския католически университет е бил осъден на 4,5 години затвор за изнасилване през лятото на 2016 г. на студентка в Барселона. Тези дни се появиха информации, че незабавно след посегателството през 2016 г. университетът е бил информиран за него, но не е предприел нищо. Официална жалба срещу преподавателя е била депозирана едва през 2018 г., но професорът е имал възможността да остане за още четири месеца на работа. Той е продължил да публикува проучвания от името на Льовенския университет и дори е получил награда.
Има подобни жалби срещу професори в Брюкселския свободен университет и в Гентския университет (UGent). Според сведенията на студенти пред белгийската медия „Бюлетинът“ членове на академичния персонал са злоупотребявали с позициите си, като „често са се отървавали само с порицание, което им позволявало да продължат с непристойното си поведение.“
Най-малко една жена от Льовенския университет е решила да прекрати докторантурата си в следствие на тормоз. От друга страна, изследователки от Гентския университет заявиха пред изданието, че професорите убивали техните кариери, като ги лишавали от възможности за работа, когато те отказвали на непристойните им предложения или говорели за тормоза, който изпитвали.
"Йерархията в академичните институции е толерирала подобни заплахи, манипулации и насилия“, добави Зарук.
В следствие на това фламандската министърка на правосъдието, правоприлагането и туризма Зухал Демир е спряла временно отпускането на правителствените субсидии за Льовенския католически университет и е поискала обяснение от неговия ректор Люк Селс, за да разбере какво той и академичната колегия са знаели във връзка със случая.
„На хора, които са били наясно за престъплението, но не са реагирали, нямат място в академичната институция“, заяви Демир в прессъобщение. „Трябва да бъдем строги към институция, която не осъжда веднага сексуалното насилие. Не може да бъдете първи на опашката за получаване на субсидии във Фландрия в качеството си на най-големия университет в страната, но да се укривате от поемане на отговорност пред обществото“, добави тя. Университетът отговори, че самата жертва е пожелала случаят да остане в тайна.
Субсидиите възлизат най-малко на 1,4 милиона евро. Те трябвало да бъдат изплатени от агенцията по туризма на Фландрия и са предвидени за строителни дейности по случай честването на 600-годишнината на Льовенския университет. Субсидиите все още не са официално одобрени от фламандското правителство.
(Тази информация се разпространява от БТА по споразумение с агенция Белга)