Над четиридесет студенти ще участват в пърформанса на Михаил Михайлов на Венецианското биенале
В него са предвидени два пърформанса, в които ще се включат по двадесет студенти, между които и изучаващи българистика, съобщи за БТА художникът. Участниците ще облекат бели костюми със специални шапки, които ги изолират от външния свят и шум, след което ще бъдат „потопени“ в бяла пяна. „Идеята е да се получи скулптура, в която всички хора стават едно, изгубват своята индивидуалност и приемат формата на една обща маса“, разказа Михайлов. Той оставя на публиката тълкуванието на концепцията, но обясни, че използва пяната, задавайки въпроса дали всички ние не живеем в балон, който е толкова крехък, че не знаем кога ще се спука. „Това е свързано с нашата представа за света, съществуването ни и ранимостта ни като човешки същества, които бързо могат да изгубят своята същност“, смята авторът.
Михайлов ползва белия костюм в много свои пърформанси. За него той представлява трансформация на тялото в различни форми. От тази идея произлизат и част от работите, представени в Българския павилион тази година. Според автора белият цвят на изложбата дава възможност на всеки посетител да получи свое значение. Както в една рисунка на белия фон прашинката е важна и изпъква, така и погледнато в глобален план човешките същества придобиват значимост, поставени върху чистия план, и действат най-силно върху бял фон, обяснява художникът.
През 2022 г. темата на Венецианското биенале, поставена от куратора Чечилия Алемани, е „Млякото на мечтите“, взета от книга на художничката-сюрреалистка Леонора Карингтън. Темите, които изследват артистите, са фокусирани върху телата и промените в тях, връзките между индивида и технологиите, отношенията между телата и Земята.