Миналото на Търговище оживя в часове по български език и литература на седмокласници в Хага. Младите хора са възпитаниците на българското училище „Св. Св. Кирил и Методий“. Те успешно са влезли в ролята на журналисти, за да разкажат за един областен център в Североизточна България, разказа за БТА Светлана Храброва - учител по български език и литература и административен директор на училището.
За да изпълнят заданието, учениците са били разделени на екипи, в които заедно да проучат миналото и настоящето на българския град Търговище. Подготвили са информационна бележка за туристическите обекти в района. „Успяха да предадат атмосферата на традиционния пролетен панаир и подготвиха въпроси към кмета, свързани с общинската политика по отношение на туризма“, обясни преподавателят.
В журналистическия разказ на младите хора попадат археологическият обект „Мисионис“ край Търговище; Славейковото училище – една от сградите част от музейния комплекс в началото на възрожденския квартал „Варош“; пещерата „Марината дупка“, която се вижда от главния път София – Варна в прохода „Боаза“ с легендата за нея. Интересна за българчетата е още археологическата експозиция на музея. Преподавателят допълни, че любопитна за младите хора е била и историята на прочутия Ескиджумайски (Търговищки) панаир, чиято традиция се поддържа и днес. Светлана Храброва обясни, че учениците са използвали рекламни материали от община Търговище, както и публикации в интернет. 
Децата от Хага са изпратили въпроси до кмета на Търговище Дарин Димитров, които ще бъдат поместени в туристически вестник. А проектът на учениците ще завърши с издаването на електронен вестник за Търговище. 
През тази учебна година в българското училище в „Св. Св. Кирил и Методий“ в Хага се обучават общо 152-ма ученици, а добрата новина е, че са повече от миналата година, каза още Светлана Храброва.