Западно предложение за обсъждане на възможни злоупотреби в китайски регион бе отхвърлено в Съвета на ООН по правата на човека
Резултатът от гласуването в 47-членния съвет е дипломатическа победа за Китай. Предложението за провеждане на дебат за Синцзян на следващата сесия на съвета през март беше подкрепено от 17 страни, 19 бяха против, а 11 се въздържаха.
На 31 август тогавашният върховен комисар на ООН за правата на човека Мишел Бачелет публикува доклад, според който в Синцзян е възможно да са били извършени "престъпления срещу човечеството".
Китай, който е сред постоянните членове на Съвета за сигурност на ООН и има голямо влияние, никога не е бил обект на насочена конкретно към него резолюция в Съвета по правата на човека от създаването на органа преди 16 години.
"Винаги е трудно страните да гласуват против постоянен член на Съвета за сигурност", каза западен дипломат, пожелал анонимност. Той призна, че е било "наистина трудно" за някои държави, особено такива, които имат икономически или политически връзки с Китай, да подкрепят мярката.
Предложението беше само за провеждане на обсъждане, без последователно наблюдение на ситуацията с правата на човека. То не включваше създаване на разследващ екип, който да проучи евентуални престъпления в Синцзян, нито назначаване на специален докладчик, а това беше мълчаливо признание от западните страни, че предприемането на действия срещу влиятелен Китай би било трудна задача.