Как устойчивото управление на горите може да подобри биоразнообразието в света е тема на нов доклад на ФАО
Горите са дом на по-голямата част от сухоземното биоразнообразие в света, но въпреки това продължават да намаляват с тревожна скорост.
Обезлесяването е най-големият двигател на загубата на ценно биоразнообразие, като около 10 милиона хектара се губят всяка година, главно за разширяване на обратваемите площи. Други заплахи включват прекомерен добив на дървен материал, инвазивни видове, изменение на климата, опустиняване и горски пожари.
"Опазването на световното биоразнообразие зависи изцяло от начина, по който взаимодействаме и използваме световните гори", каза Тина Ваханен, заместник-директор на отдела по горите на ФАО, относно доклада "Интегриране на биоразнообразието в горското стопанство", който беше представен на 8-ата Световна седмица на гората в кулоарите на 26-ата сесия на Комитета по горите на ФАО.
Горите по света осигуряват местообитания за около 80 процента от видовете земноводни, 75 процента от птиците и 68 процента от бозайниците. В допълнение, около 60 процента от всички васкуларни растения се срещат в тропическите гори.
Критичното значение на устойчивото управление на горите за спиране на обезлесяването и деградацията на горите и свързания с това спад в предлагането на екосистемни услуги е добре признато.
Но, както се казва в доклада, трябва да се направи много повече, за да се гарантира, че опазването и устойчивото използване на биоразнообразието са включени на всяко ниво на управление на горите.
Докладът оценява инструментите и методите за гарантиране, че опазването и устойчивото използване на биоразнообразието е интегрирано в горската политика, стратегия и управление.
Чрез поредица от казуси от Демократична република Конго, Етиопия, Финландия, Япония, Малайзия, Мексико, Перу и Великобритания, той изследва научените уроци и идентифицира добрите практики.
Докладът препоръчва различни мерки и действия, които правителствата и партньорите за развитие могат да предприемат, за да улеснят интегрирането на биоразнообразието в управлението на горите: спиране и обръщане на обезлесяването; борба с незаконните и нерегламентирани горски дейности; признаване на владението на горите на коренното население и местните общности; предотвратяване превръщането на естествените гори в моноспецифични горски насаждения; осигуряване на устойчиво управление на добитите видове; управление и контрол на инвазивни и свръхизобилни видове; използване на глобалната инерция за възстановяване за подобряване на опазването на биоразнообразието; възприемане на многосекторна перспектива; осигуряване на икономически стимули; улесняване на пазарни инструменти; инвестиране в знания и развитие на капацитета.
"Надяваме се, че изобилието от информация и препоръки, направени в това проучване, ще вдъхновят действия от страна на онези, които участват в управлението и опазването на горите", коментира служителят по горите на ФАО Кеничи Шоно, който подкрепи изготвянето на доклада.
Ролята на горите за поддържане на биоразнообразието е изрично призната от Стратегическия план на ООН за горите 2017–2030 г., а през 2019 г. ФАО прие Стратегията за интегриране на биоразнообразието в селскостопанските сектори.
Новият доклад беше поръчан като част от преглед на напредъка в световен мащаб и за информиране на бъдещите усилия в горското стопанство. Той е създаден чрез партньорство между ФАО, Центъра за международни изследвания в горите (CIFOR) и Програмата за изследване на горите, дърветата и агролесовъдството на CGIAR.