Лидерите на повече от 40 европейски държави пристигнаха в Пражкия замък в четвъртък следобед за първата среща на Европейската политическа общност. На фона на войната в Украйна новият консултативен форум има голямо символично значение. „Това показва колко изолирани са Русия и Беларус“, каза при пристигането си белгийският премиер Александър Де Кро. Това предаде специално за БТА белгийската агенция Белга.
Учредителната среща на Европейската политическа общност събира в чешката столица не само държавните и правителствените ръководители на 27-те държави-членки на Европейския съюз, но и тези на 17 други европейски държави: от Великобритания, Норвегия и Швейцария през Турция до страните от Западните Балкани и Кавказ. Заедно те искат да обмислят укрепването на стабилността и сигурността на стария континент и да обсъдят общи предизвикателства като енергетиката и миграцията.
"Ако просто погледнете кой е тук, разбирате важността. Целият европейски континент е тук, с изключение на Русия и Беларус. Това показва колко изолирани са тези две страни", подчерта Де Кро.
Германският канцлер Олаф Шолц също посочи, че "тези, които са тук днес, знаят, че руската атака срещу Украйна е брутално нарушение на реда за сигурност, какъвто Европа познава през последните десетилетия".
Колкото и различни да са мненията и интересите на участниците, според френския президент Еманюел Макрон Европейската политическа общност „трябва преди всичко да изпрати послание за единство на нашата Европа“ към света. Той лансира идеята за по-широка платформа за консултации през май. Докато някои се притесняват, че това може да е поредната говорилня или коварен трик за спиране на по-нататъшното разширяване на ЕС, поддръжниците твърдят, че днешното присъствието е в подкрепа на тезата на Макрон.
„Самият факт, че 44 държави са решили да участват, е положителен знак“, каза президентът на Европейския съвет Шарл Мишел.
Фактът, че страни като Великобритания, Исландия и Молдова вече са изразили интерес да бъдат домакини на следващата среща на Европейската политическа общност, също доказва необходимостта от тази формула, каза Де Кро. Френският президент изрази надежда, че новият клуб ще се събира два пъти годишно.
„Ние споделяме едно и също пространство, често една и съща история и трябва да пишем нашето бъдеще заедно“, каза Макрон. Шолц настоява за по-свободна структура. „Не става дума за създаване на нова институция с администрация и бюрокрация“, добави той.
(Новина, избрана от белгийската агенция Белга  за публикуване от БТА съгласно договора за сътрудничество между агенциите)