Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) днес постанови, че правата на полски съдия са били нарушени, когато той е бил временно отстранен от длъжност за повече от две години заради оспорване на съдебните реформи на националистическото правителство, съобщи Ройтерс.
Консервативната полска партия "Право и справедливост" (ПиС), която е на власт от 2015 г., влезе в противоречие с институциите на Европейския съюз по различни въпроси - от бежанците и политизирането на полската съдебна система до изменението на климата и правата на ЛГБТ.
Реформите на партията включват промяна на състава на органа, който взима решения за назначенията в съдебната система, и създаване на спорна дисциплинарна камара за съдиите. Тази година под натиска на ЕС камарата беше разпусната, но през май беше заменена с подобен нов орган.
Съдия Павел Юшчишин беше временно отстранен от длъжност през 2019 г., след като издаде съдебно разпореждане за предоставяне на информация относно назначения в съдебната система.
Хиляди излязоха по улиците в цяла Полша, за да покажат солидарност със съдиите след отстраняването на Юшчишин, което беше отменено през май 2022 г.
"(...) като се има предвид, че Дисциплинарната камара не може да бъде считана за "съд" поради начина, по който е била създадена, решението за временното му отстраняване (е) било незаконосъобразно", заяви ЕСПЧ в своето решение. "Съдът счита, че временното отстраняване на г-н Юшчишин (...) е било с цел да го разубеди да разгледа процедурата за назначаване на съдии и е било нарушение на неговите права."
Говорител на правителството на ПиС заяви, че ЕСПЧ няма право да решава дали даден орган е съд, тъй като организацията на съдебната власт е от  изключителните компетенции на държавата.
ЕСПЧ постанови, че Полша трябва да плати на Юшчишин 30 000 евро като обезщетение за неимуществени вреди.
"Нарушението на член 18 (от Европейската конвенция за правата на човека права) е пряк сигнал от страна на ЕСПЧ, че съдебните процедури са били използвани като инструмент за постигане на политически цели. Това е първото такова дело за Полша", написа в Туитър бившият полски омбудсман Адам Боднар.
Съдът в Страсбург разглежда няколко десетки висящи дела за назначаването на полски съдии. Полша е пренебрегнала множество предишни решения на европейски органи по отношение на съдебната си система и други въпроси, като твърди, че те са незаконни и политически мотивирани.