Световният пазар на съвременно изкуство тази година се крепи на художници под 40 години, предимно жени, като общият резултат е намалял с 2,7 млрд. долара (минус 1,1 процента), предаде АФП, позовавайки се на  годишния доклад на компанията "Артпрайс".  
Този спад може да се обясни "главно с политиката на нулев КОВИД в Китай, където е регистрирана загуба от 33 процента от оборота, като от един милиард долара през 2021 г. спадът е до 740 млн. през 2022 г.", казва Тиери Ерман, председател на "Артпрайс" пред AFP. Въпреки това "през 2022 г. се очаква броят на сделките в световен мащаб на  пазара на съвременно изкуство да се увеличи с 12 процента и цените да достигнат 5000 нови рекорда", допълва той.
Пазарът се поддържа по-специално от "ултрасъвременното" изкуство, където осем от десетте най-добри художници са жени. Този сектор представлява 15,5 процента от пазара на съвременно изкуство (художници, родени след 1945 г.). През 2022 г. съвременното изкуство заема почти 18 процента от световния пазар на изкуството. 
На световния пазар на съвременно изкуство Съединените щати отново заемат първото място с оборот от един милиард долара, което представлява увеличение от 39 процента. Само на Ню Йорк се падат 38 процента от глобалната стойност. 
На Великобритания се падат 18 процента от пазара на съвременно изкуство с 486 млн. долара, което е с 15 процента повече от предишната  година. 
Според Ерман "Брекзит не е оказал влияние върху пазара на изкуство". 
Доминацията на англосаксонските аукционни къщи е абсолютна. На първо място е "Кристис" с 31 процента от световния оборот. Следва "Сотбис" с 26 процента и Филипс с 14 процента. Те формират над 70 процента от стойността на този сегмент.