Журналистически протест пред турския парламент срещу проектозакон за борба с дезинформацията
Кемал Акташ, председател на Организацията на парламентарните кореспонденти, предупреди, че ако законът бъде приложен в сегашния си вид, "свободата на печата, изразяването и комуникацията в нашата страна ще бъдат подложени на силен натиск и обсада".
"Казваме "не" на правната уредба, която ще позволи на държавните институции да обвият като октопод всички източници на комуникация на хората и да ги притискат и задушават, ако желаят, или да ги разхлабват, ако желаят, преди предстоящите избори", заяви Акташ.
Проявата на професионалните медийни организации в състава на Групата за медийна солидарност се състоя в двора на Великото национално събрание на Турция. Предложеният закон, който предвижда нови санкции за интернет медиите и социалните медии, се очаква да влезе в дневния ред на Меджлиса днес.
Журналистите бяха подкрепени от депутати от опозиционни партии.
Депутатите, както и журналистите, носеха черни маски по време на проявата. Народните представители носеха и плакати с надписи "Пресата е свободна", "Не" на цензурата", "Свободната преса е необходимост за демокрацията" и "Не" на закона за цензурата".
Според Утку Чакърьозер от опозиционната Народнорепубликанска партия (НРП) законът за социалните медии, внесен от управляващите с мотив да бъде предотвратена дезинформацията, "всъщност е закон за цензура, сплашване и заглушаване на обществото".
"Ние ще изразим мнението си вътре по време на дебатите в пленарната зала. Но мога да кажа само едно: казваме "не" на цензурата, заглушаването и сплашването", заяви депутатът.
Проектозаконът предвижда до три години затвор за неверни новини, публикувани в интернет медии, а под съд може да бъде даден всеки, който разпространява "невярна или подвеждаща информация, отнасяща се до вътрешната и външната сигурност на страната, обществения ред и общественото здраве, с цел да предизвика безпокойства, страх или паника в обществото".