Проектът „Нонумент“, който получи награда „Икар“ за представление на връх Бузлуджа, ще има второ издание във Варна, посветено на паметника на българо-съветската дружба в града, съобщават организаторите. За реализацията на пърформанса в България пристига немският театрален колектив „Ligna“, който работи заедно с актьора Стефан  А. Щерев и композитора Емилиян Гацов. Те ще представят радиобалета „Нонумент 2.0“ на 15 октомври в пространството пред паметника, където желаещите да се включат ще могат да научат повече за архитектурата и историята му, като трябва да носят смартфон устройства и слушалки. 
Продукцията „Нонумент 2.0“ включва и изложбата „Големият паметник на малкото минало”, в която кураторът Ралица Герасимова представя гледни точки към варненския монумент на съвременни артисти от последните 30 години. В нея присъства архивно историческо изследване, проведено от Маргарита Доровска и проект „Космодрум“. Експозицията отваря врати на 8 октомври от 18:30 ч. в пространство в квартал „Таляна“ във Варна на ул. Софроний Врачански № 24.
Във втория проект от трилогията „Нонумент“ отново водеща е темата за паметниците, изгубили значението си във времето, казват инициаторите на проекта. Във фокуса са НЕпаметници (нонументи), които са идеологически заредени, заобиколени от омраза и носталгия, нагласи за ревизионизъм и унищожение, но в същото време и от желание за опазване и преосмисляне на тяхната функция в настоящето. Авторите се занимават с идеята мoже ли една театрална намеса да демитологизира един НЕпаметник, да направи съвременна интерпретация от него, така че да промени наложените схващания за миналото и да осигури критично отношение и осмислено бъдеще без лъжи.
В немската компания „Ligna“ членуват Оле Фрам, Михаел Хюнерс и Торстен Микелсен, които от 2002 г. разработват така наречените „временни ситуации“ и въвеждат понятието „радиобалет”, като провокират публиката да участва в пърформанси на публични места. Благодарение на артистите Стефан А. Щерев и Емилиян Гацов театралната естетика е пренесена и в българската сценична практика. Досега съвместно те са работили по радиобалетите „Тайно радио” в София, „Опиянение и гняв - изследвания върху авторитарния характер”, открил театралния сезон в Кюнстелрхаус Музонтурм, Франкфурт през 2017 г. и представен на повече от десет международни фестивала, както и „Нонумент-перформативен подход към Бузлуджа” през 2019 г., получил националната награда Икар в категория „Съвременен танц и пърформанс” през 2020 г. 
Продукцията „Нонумент 2.0“ се осъществява от „Информбюро“ и Драматично-куклен театър „Васил Друмев” - Шумен и е част от проекта „Life Long Burning - за устойчива екосистема на съвременния танц в Европа“, финансиран от Програма „Творческа Европа“.