Европейската „Нощ на учените“ е ден за смели мечти и надежда, заяви еврокомисар Мария Габриел
Приветствието на комисар Габриел беше представено на церемонията за откриване на “Европейска нощ на учените - SEARCH 2022”, която се състоя в Mall of Sofia.
По думите й инициативата прави науката по-достъпна за всички и е вдъхновение за бъдещите таланти. В своето поздравление тя разказва за начинанието “Изследователи в училищата”, което се финансира по линия на действията “Мария Склодовска-Кюри”. Идеята е да бъдат поканени учени в класните стаи на начални или средни училища, където да обсъдят с учениците темите на изследване, върху които работят. Те може да са свързани с изменението на климата, устойчивото развитие, здравеопазването, околната среда, океаните и много други. Учениците ще могат също да посещават научни лаборатории и да усетят какво е да работят за решаване на научни предизвикателства. Целта е децата и младите хора да открият науката по интерактивен и стимулиращ начин.
Много бих искала тази инициатива да достигне до повече момичета и млади жени, отбелязва Габриел и допълва, че те имат не по-лоши резултати от момчетата по научни предмети, а “Изследователи в училищата” ще им помогне да осъзнаят своите способности в STEM дисциплините. Като начало инициативата ще се състои в около 2400 училища в държавите-членки на ЕС и асоциирани страни по програма “Хоризонт Европа”. Ще участват над 200 000 ученици в продължение на две години (2022-2023 г.).
В поздравителен адрес заместник-министърът на образованието проф. Албена Чавдарова изразява радостта си от синхрона във визията на научната общност и на Министерството на образованието и науката относно необходимостта от оказването на подкрепа и насърчаване на младите хора. По думите ѝ след пандемията новото поколение ще има нужда от нови надежди, сила и увереност и е общо задължение да им бъде оказано нужното съдействие. “Науката е най-великото колективно начинание. Тя генерира решения за всекидневния живот и ни помага да разкрием големите загадки на Вселената. Науката е един от най-важните канали за познание, който има роля и функции в полза на цялото общество: създаване на нови знания, подобряване на образованието и повишаване на качеството на нашия живот”, посочва проф. Чавдарова. Тя допълва, че науката, технологиите и иновациите трябва да движат нашия стремеж към по-справедливо и устойчиво развитие на обществото. Според нея научните изследвания и иновациите започват да бъдат възприемани от все по-голяма част от обществото като приоритет със стратегическо значение.
За да имаме едно обещаващо бъдеще е повече от наложително да инвестираме не само в научни изследвания и инфраструктури, но и в човешките ресурси с особен акцент върху следващите поколения, отбелязва заместник-министърът. Според нея популяризирането на науката е от ключово значение за подготовката на висококвалифицирани специалисти и за повишаването на научната култура на обществото, което да доведе до възможността за взимането на информирани решения.
Водещият на церемонията Любов Костова като част от инициаторите на “Европейската нощ на учените” отбеляза, че те вярват, че науката дава бъдеще и създава устойчив живот в целия свят и затова се стремят да търсят учени, които да станат ролеви модели на младите хора. Тя изрази надежда младите хора да изберат науката като своя кариера. По думите ѝ в България има много наука и е изключително приятно, когато лицата на хората, занимаващи се с наука са разпознаваеми. Искам след тях да се обръщат, както се обръщат след моделите, защото истинските съвременни ролеви модели на всяка страна са нейните учени, каза още Костова.
Десислава Темелкова, директор на дирекция “Спорт и младежки дейности” към Столична община, разказа пред присъстващите за тяхна кампания “Академия за визионери”, в която дават шанс на младите хора да покажат своите проекти. Тя благодари на Любов Костова за помощта, която оказва при превръщането на тези неоформени проекти в разпознаваеми, приятни, достъпни и световно известни.
По време на церемонията д-р Виолета Желязкова от Националния природонаучен музей при БАН връчи наградите в двата конкурса на инициативата за подкаст “Млади гласове” и за визуална творба “SEARCH Instagram Looking Glass”. В първия конкурс - за подкаст, победител е Александра Умленска от ПМГ “Проф. Емануил Иванов” в Кюстендил. Тя печели отличие и в другия - за визуална творба. В надпреварата за визуална творба “SEARCH Instagram Looking Glass” има още един победител - Яна Борисова от МГ “Баба Тонка”-Русе, която е предложила проект за рециклиране на пластмаса, отбеляза още Желязкова.
В приветствието си д-р Желязкова отбеляза, че цялото ни общество е изправено пред невероятно големи предизвикателства в момента и не може да се чака само хората, на които официално това им е професия да решат тези проблеми. Имаме нужда от всички и учениците са една много голяма част от тези всички, защото техните идеи често са много по-смели и доста по-лишени от стереотипи, допълни тя. Желязкова изрази радостта си, че спечелилите в двата конкурса са момичета и разказа как преди 15-години, когато тя е започнала научната си кариера е било много странно на хората, че се занимава с прилепи. Питали са ни дали не се страхуваме да ходим по гори и пещери, предлагали са да си вземем мъж, който да ни пази, защото не можело само момичета да отиваме в командировка. Много съм щастлива, че нещата са се променили и днес виждам едни много по-здравословни отношения между мъжете и жените на работното място и много и момчета, и момичета, които сега започват своя път на развитие по един вдъхновяващ начин, каза още тя.
Победителката Александра Умленска каза, че “Нощта на учените” е едно от водещите събития за младите учени, в което те могат да участват и получават реална подкрепа. Тя сподели, че от много време, чрез своите проекти, се занимава с проблема със замърсяването на въздуха. Проектът за колело, задвижвано със сгъстен въздух е вторият, който разработва. Имаме изключително устойчив механизъм, при който се извършва така нареченото възвратно постъпателно движение, което се превръща във въртеливо от страна на физиката, обясни Умленска своята визия за екологично чисто въведение. Тя отбеляза, че това е екологичен и ефективен метод за придвижване в съвременните градове.
В нощта на учените се включват 15 основни и 16 асоциирани партньори от цялата страна със специална програма в повече от 25 населени места. Програмата започва към 17:00 ч. и ще продължи на различните места до 20:00 или до 22:00 ч.