АТА: Интегрирано управление на отпадъците, Кумбаро: Ние насърчаваме рециклирането и компостирането
„Благодарение на програмите на Министерството на туризма и околната среда, ангажираността на общините и ценната подкрепа на нашите партньори от правителството на Германия, правителството на Швейцария, правителството на Швеция, за период от една година успяхме да се отървем от 15 горещи точки, незаконни сметища, въпреки че има десетки други, които се нуждаят от намеса. Затворихме и рехабилитирахме всичко - от тежкото положение на Гьорхот в Гирокастро или депото, което гореше в Пьормет, до незаконните сметища в Бурел, Кукъс или Круйе, от Скрапари или Кьолцира до Яч, Цьорик, Cërrik, Фиер и Юшня, Димал, Кучово, Берат“, каза министърът.
В изказването си на форума с участието на премиера Еди Рама и всички кметове Кумбаро каза, че в момента 90% от отпадъците на територията на Албания се събират, но рециклирането все още е на много ниски нива.
„От 50% ниво на събиране през 2013 г., днес ние събираме около 90% от обема на градските отпадъци, но рециклираме малко, около 15% от над 888 000 тона градски отпадъци годишно. Трябва да изградим модела на кръговата икономика. Не всичко може да бъде изхвърлено, много неща могат да бъдат повторно използвани, рециклирани по организиран начин чрез сортиране на отпадъците при източника не само защото това е изискване и наш ангажимент съгласно главата за околната среда в преговорите за присъединяване към ЕС, но ние го дължим на нашите деца, когато мислим каква Албания ще оставим след себе си“, каза Кумбаро.
Националният план за почистване даде впечатляващи резултати през годината, каза тя, като спомена глобите за кметовете, ако пренебрегват почистването на града.
„Не мога да скрия, че не се почувствах никак добре, когато Националната агенция по околна среда беше принудена да прилага Закона за интегрирано управление на отпадъците, като предприе мерки срещу някои кметове. Но е задължение и приоритет за всеки кмет да не е безразличен и да поддържа територията си чиста“, каза Кумбаро, споменавайки наказанията, наложени за първи път тази година на кметовете на Малесия e Мадхе, Поличани, Круя и Вльора поради проблеми с почистването на техните територии.
Форумът беше организиран в сътрудничество с Германското агенция за международно сътрудничество (GIZ), популяризирайки успешните модели на Саранда и Химара, които събират хартия и пластмаса за рециклиране, генерирайки приходи за общините, или модела на Цьорик, който е пионер в процеса на компостиране.
(Новина, избрана от албанската агенция АТА за публикуване от БТА без намеса в текста съгласно договора за сътрудничество между агенциите)