Дълг на нашето поколение е да застанем на страната на Украйна, заяви Урсула фон дер Лайен в Атина
Тя каза, че на Украйна трябва да бъде оказана политическа, икономическа и военна помощ, защото украинците „носят Европа в сърцето и в ума си“.
Фон дер Лайен призова европейските граждани за единство и решителност и заяви: „Всички сме изправени пред изпитание днес от войната на Русия срещу Украйна, от шантажа, който (Русия) извършва чрез енергията, но трябва да сме решителни и единни. Всеки от нас е част от съпротивата и защитата на нашето бъдеще“.
Председателят на ЕК изрази увереност, че във войната, обявена от Русия срещу Украйна, демокрацията отново ще победи, но предупреди, че „мнозина в Европа подцениха заплахите извън и вътре в границите ни“, защото след 70 години непрекъсната демокрация „много от нас повярвахме, че ще продължим със свободата и мирното сътрудничество и приехме демокрацията за даденост“.
Тя подчерта, че демокрацията не се движи по права линия, а има и обрати, затова е „наш дълг да защитим демокрацията от руския шантаж и авторитаризма, наш дълг е да укрепим всички демокрации“.
Фон дер Лайен отхвърли възраженията срещу кандидатурата на Украйна за членство в ЕС с аргумента, че демокрацията й е твърде млада, и каза, че за няколко години тя е извършила много реформи, като същото се отнася и до страните от Западните Балкани, както и за Грузия. „Вятърът на промяната вее на нашия континент“, заяви тя.
В словото си тя засегна и слабостите вътре в ЕС и каза, че расизмът и антисемитизмът още не са изкоренени, а заплахи представляват още незачитането на правовата държава и независимостта на правосъдието, както и сериозните безпокойства от корупцията. Фон дер Лайен говори и за новите заплахи като дезинформацията, намесата в изборите и кибератаките.
„Демокрацията може да успее, ако сме единни“, каза председателят на ЕК и посочи, че тя се разпространява и в страни, които до момента не са я познавали, защото има способността да вдъхновява. Конкретно тя се спря на милионите ирански жени, които се борят за свободата си, за зачитане и за равенство в своите права.
Що се отнася до инвестициите и енергийната зависимост от Китай и Русия, които подкопават суверенитета на държавите, тя отбеляза, че ЕС планира нова програма за инвестиции в енергетиката и дигитализацията.
Фон дер Лайен отбеляза още, че трябва да поставим идните поколения в центъра на действията си, като спомена по-конкретно борбата с климатичните промени.