Людмил Христов е част от листата за народни представители на Продължаваме Промяната. Завършил е Стопанската академия в Свищов със специалност Международни икономически отношения. Развива собствен бизнес. Има ръководен опит като мениджър в големи международни компании. В периода от февруари до август тази година заема поста на заместник областен управител в Областна администрация Русе. Семеен с едно дете.

Как се случи, че от частния сектор се озовахте в политиката? Не е ли странно да се захванете с нещо, което всички определят като мръсна работа? 
Не бих казал, че е странно. Аз никога не съм се страхувал от нови предизвикателства. В мен чувството за справедливост е силно развито и много трудно се примирявам, когато има некоректно отношение и третиране на хората и бизнеса. През цялото време, в което съм се занимавал със собствен бизнес, виждах как самата държава погазва пазарните принципи на икономиката, като толерира и фаворизира фирми, близки до властта. Желанието ми е всички тези порочни поведения и схеми да бъдат прекратени, да спре рекетът върху бизнеса. Да печелят тези компании, които създават добавена стойност и притежават силни конкурентни предимства. Всички на пазара трябва да бъдат поставени пред равни условия, а държавата от своя страна да се грижи за подобряване на бизнес средата, което пък ще доведе до повишаване на инвестиционна активност. 

Какви конкретни мерки ще предприемете, за да се подобри бизнес средата и се увеличат инвестициите? 
Едно от най-важните неща е да се намали значително бюрократичната и административна тежест върху бизнеса. Когато някой иска да работи, трябва да му се даде възможност да започне да го прави по най-бързия начин. Това е възможно, ако регулационните и лицензионни режими се облекчат, въведе се уведомителен режим там, където е възможно и се въведе обслужване “на едно гише“. Също така и развитие на ефективно електронно управление, посредством което могат да се спестят допълнителни ценни ресурси като време и пари. 

От какво се нуждае бизнесът в момента?
Бизнесът в момента има нужда от честна конкуренция и предвидима бизнес среда. Нуждае се от работещи регулатори като КЗК, КФН, БНБ, които се управляват от независими и компетентни членове, с нулева толерантност към злоупотребите. Те са органите, които трябва да упражняват контрола за картелни споразумения, забранени практики, спекула, за да може потребителите да са спокойни, че техните права са защитени. Много важно за фирмите е да има предвидимост по отношение на разходите за енергоносителите, за да могат те коректно да бъдат разписани в балансите на дружествата. Държавата не трябва да спира да подпомага и развитието на енергийната и ресурсна ефективност на българските предприятия. 

А на бизнеса не му ли трябват и хора, които да работят за него?
Нуждата от квалифицирани служители е изключително остра. Държавата трябва да има активна роля в създаването, развитието и привличането на човешкия капитал. От ключово значение е насърчаването на съвместни програми за сътрудничество между българските университети и компаниите в България. Университетите трябва да са мястото за генериране и създаване на нови технологии и продукти. В европейските страни и САЩ знаем, че големите компании финансират проекти в рамките на университетите, по които работят екипи от студенти, заедно с техните научни ръководители. Наред с това предвиждаме подкрепа за висшите училища и други научни организации за насърчаване създаването на интелектуална собственост, стартиране на Фонд „Технологичен трансфер“, както и пре-акселераторски програми.

В 47-мия парламент сякаш нищо не се направи за стартиращите компании.
За съжаление времето, което имаше Продължаваме Промяната, беше твърде кратко. Но за този кратък период ние успяхме да направим една много важна крачка. Увеличихме прага за регистрация по ДДС на 100 хил. лв. - двойно на досегашния праг, като плановете са сумата да достигне максимално позволените в ЕС 166 хил. лв. през 2024 г. В народното събрание беше внесен и законопроект за промяна на Търговския закон, с който да се дефинират нов вид търговски дружества, а именно тези с променлив капитал. Тогава ще може да се регистрира фирма дори и с една стотинка капитал. Отделно от това предвиждаме и актуализиране и прецизиране на разпоредбите относно издаване на стартъп виза и оптимизиране на процеса за издаване на “Синя карта” за целите на висококвалифицирана трудова заетост.

Ще успеем ли да се възползваме от средствата, предвидени по плана за възстановяване и устойчивост?
Да, ако обаче успеем да приемем, обвързаните с плана за възстановяване, 22 законодателни промени. Затова е изключително важно да имаме работещо редовно правителство. Само такова ще бъде гарант, че ще се положат максимални усилия, за да получим следващия транш от предвидените за нашата страна около 700 млн. евро.

И накрая – какво е Вашето послание към гласоподавателите?
Хора, бъдете активни. Излезте и гласувайте. Гласувайте, за когото прецените, но вярвам, че изборът ви на 2 октомври ще бъде не за провалената политика на прехода, а за една нова, уредена и просперираща България.

КУПУВАНЕТО И ПРОДАВАНЕТО НА ГЛАСОВЕ Е ПРЕСТЪПЛЕНИЕ!

Парламентарни избори 2022