Фирмите от машиностроенето настояват за диференцирани енергийни компенсации; искат облагане на свръхпечалбите и на частните производители и търговци на електроенергия
Келешев бе потърсен за коментар за състоянието на бранша дни преди поредното издание на международното изложение за индустриални машини, оборудване и иновационни технологии MachTech&InnoTech, което започва на 13 септември в Интер експо център.
За месеците октомври и ноември м.г. електрическата енергията за небитовите потребители бе компенсирана със 110 лв. за МВчас, напомни Келешев. "Част от фирмите по договор с доставчик на ел.енергия получават през тези два месеца ел.енергия за по 120-125 лв. за МВчас (при 119 лв. за МВчас, определена от 1 юли от КЕВР). Т.е. електроенергията на тези фирми им излиза на практика без пари. Не упреквам в никакъв случай ръководствата на тези фирми в некоректност. Не е луд този, който яде баницата, а този който му я дава. Как може управляващите да раздават пари на калпак без въобще да анализират проблема", пита председателят на браншовата организация. "Защо неправителствените организации, пледиращи ежедневно за подкрепа на бизнеса и заплашващи с демонстрации, не прецизираха исканията си кои фирми да бъдат подпомагани?", недоумява Илия Келешев.
Той напомни, че производството на електроенергия в България е по-голямо от потреблението в страната. "Производството й не е станало по-скъпо. Непрекъснато се правят сметки колко милиарда лева печели държавната АЕЦ "Козлодуй" от изкуствено увеличената цена на ел.енергията (без никакви допълнителни разходи) и как с печалбата от нея да бъде компенсирана високата цена на ел.енергията за промишлеността", посочи Келешев. По думите му първият въпрос е защо в условията на свободен пазар се противопоставят и поставят в различни условия държавните и частните фирми.
Председателят на браншовата организация изтъкна, че без никакви допълнителни разходи частните производители и търговците на ел.енергия трупат свръхпечалби. "Браншовата камара "Машиностроене" е поставяла тези въпроси в продължение на половин година пред министър-председател, зам.министър-председатели, министри, комисия по енергетика в НС, ръководителите на парламентарните групи. Дори председателката на Европейската централна банка призова страните членки на ЕС да последват примера на Гърция, въвела облагане с 90 на сто печалбата и на държавните и частните производители на ел.енергия, а преди дни за вдигане на техните данъци призова и генералният секретар на ООН", коментира Келешев.
По думите му, нещата с природния газ са още по-сложни и без надежда за разрешаване. "С действията си нашите управляващи нямат аналог сред тези на другите европейски страни. Загърбиха грубо интересите на държавата и стандарта на българите. За тях водещото бе да се харесат другиму", каза председателят на Камарата.
Положението в сектор "Машиностроене" през миналата и тази година се влоши тревожно
В резултат на пандемията и тежката международна обстановка положението в сектор "Машиностроене" през миналата и тази година се влоши тревожно, каза председателят на браншовата организация. По думите му трудно е да се прецени дали икономиката и производството ни са в рецесия или в начало на тежка икономическа криза, независимо от растежа в приходите на редица от фирмите.
През 2020 г. броят на фирмите - микро, малки, средни и големи в различните подсектори - леярско производство, производство на машини и оборудване, на метални изделия без машини и оборудване, автомобилостроенето и производството на транспортни средства без автомобили, е около 3800, от които 70-80 големи. Общият брой на заетите възлиза на около 130 000-140 000 души през 2020 г. (при 450 000-500 000 до 1989 г.). Машиностроенето е експортно ориентирано. Продукцията му се изнася в страни от всички континенти. Фирмите от подсекторите на машиностроенето произвеждат продукция за над 10 млрд. лв. годишно - около 10 на сто от БВП на страната. Точните данни за 2021 г. ще бъдат публикувани от НСИ в началото на октомври.
Основни проблеми пред фирмите от бранша са свързани с: поскъпването на металите; на електроенергията и природния газ; нестабилната политическа обстановка в страната; недостига на квалифицирани кадри в редица фирми; сивата икономика.
На този фон, с много усилия, все още успяват да задържат имиджа си на надеждни производители от хидравликата - "Капрони" и "М+С Хидравлик" Казанлък, "ХЕС" Ямбол, "Кяшиф" Джебел; от производителите на машини и инструменти - "ЗММ Сливен", "РАИС" Пазарджик, "Цератицит" Габрово, "ВСК Кентавър" Дряново; на машини за хранително-вкусовата промишленост - "Хранинвест - Хранмаш комплект" Стара Загора, "Биомашиностроене" Пловдив, "Донидо" Хасково; на дървообработващи машини - "ЗММ Стомана" Силистра, каза председателят на браншовата организация. По думите му добре се развиват "Милара Интернешънъл" Пловдив, "Торготерм" Кюстендил, "Ванико" Благоевград, от оптоелектрониката - "Оптикс" и "Оптоелектрон груп" Панагюрище, от леярството - "Прогрес" Стара загора, и редица други.
По думите на Келешев обаче не са малко и фирмите, които не успяват да се справят. Преди месец преустанови дейността си "Балканкар Рекорд" Пловдив - някогашната гордост на каростроенето. Преди три месеца преустанови дейността си стара, с имидж допреди няколко години леярна - "Враца старт" Враца. Редица фирми са на ръба на оцеляване, допълни председателят на Камара "Машиностроене".
Каквито и анализи да правим е ясно едно - предстои влошаване на обстановката и за коректните производители, и за населението на страната ни, което не само намалява, а изчезва, прави тъжна равносметка инж. Келешев.
Растежът в машиностроенето е главно заради по-високите цени
През първото полугодие на годината при болшинството от фирмите от отделните подсектори има растеж, но той е главно в резултат на по-високите цени, които не всички контрагенти от чужбина приемат с охота, посочи председателят на браншовата организация. Правят опити да снижат цените, някои отказват поръчки. Затруднен е износът за Русия, за Украйна - съвсем (няма се предвид продукцията, свързана с войната), посочи инж. Илия Келешев.
Според него отчетеният през първата половина на тази година растеж в бранша не осигурява условия за развитие. Болшинството от фирмите са принудени да вдигат заплатите, за да задържат работниците си, тъй като животът ежедневно поскъпва, посочи Келешев.
"Секторът не е вече такъв, какъвто бе до 1989 г., нито такъв, какъвто можеше да бъде. Извършената приватизация доведе до ликвидирането на големи и уникални мощности, с които страната се гордееше - каростроенето, произвеждащо 20-23 на сто от световното производство на кари, съвременни металорежещи машини, които непрекъснато се усъвършенстваха, автобуси, товарни камиони, трактори, кораби и т.н.", посочи председателят на Камарата.
В автомобилостроенето сме много назад от Румъния, Сърбия
По думите му сега се гордеем с високия интерес на чуждестранни инвеститори, които са основно в машиностроенето за производството на части за автомобилостроенето. "Въпреки приповдигнатото ни от това настроение, в автомобилостроенето сме много назад от Румъния, Сърбия, да не говорим за Турция. Някакъв проблясък за производството на автомобили сега очакваме с изграждането на мощности в Ловеч за производството на автомобили за градска среда, усилия за производство на камиони с товароподемност 1,5 тона полага "Милара Интернешънъл" - Пловдив, имаме български производители на единични бройки състезателни автомобили в Русе", посочи още инж. Илия Келешев.
MachTech&InnoTech 2022
Над 120 български и чуждестранни изложители ще се включат в индустриалното изложение MachTech&InnoTech 2022. Българското индустриално бизнес изложение ще заеме 10 000 кв. м от площите на Интер експо център. До този момент финално участието си са потвърдили компании от България, Чехия, Австрия, Германия, Италия, Турция, Румъния, Китай, посочват организаторите. В зоната на MachTech ще се представят металорежещи и обработващи машини, технологии за заваряване, машинно проектиране и машини за термообработка, лазерни технологии, хидравлика и пневматика за индустрията. InnoTech съсредоточава вниманието върху софтуера и индустриалните мрежи, 3D технологиите, системите за автоматизация, електрониката, роботиката и проектирането.
Над 250 ще бъдат представените брандове на MachTech&InnoTech 2022. Сред тях ще бъдат иновациите от Trumpf, Mazak, Fanuc, Karmet, Bodor, KUKA, Haas, Amada, Messer Siemens и много други.
Основен акцент организаторите поставят и върху съпътстващите събития от 13 до 16 септември. Международна конференция за актуалните теми в сектора ще се проведе през първия изложбен ден. Осъществено с общите усилия на Интер експо център и Българската браншова камара "Машиностроене", събитието ще постави на дневен ред много теми, сред които са интердисциплинарните умения, киберсигурността, лидерството. В международната конференция ще участват български и чуждестранни лектори от най-голямата международна работодателска организация CEEMET, информират организаторите.
Браншовата камара е най-голямата отраслова работодателска организация в сферата на преработващата промишленост, в която членуват основни производствени фирми, в които броят на заетите е над 50 на сто от общо заетите, а произвежданата продукция е 60-65 на сто от общата.
Камарата е член на най-голямата международна работодателска организация за работещите във фирмите от металната, машиностроителната и технологичната промишленост СЕЕМЕТ - Брюксел, с пряко заети 17,5 млн. души, произвеждащи 52 на сто от БВП на Европа. Освен страни членки от ЕС, в нея членуват и организации от Турция, Австралия и Южна Африка. СЕЕМЕТ е официален партньор на ЕК.
Камарата е член и на европейската организация по леярство CAEF.