Концерт, посветен на 20-годишнината на оркестъра на Радио Класик ФМ, ще даде начало на "Европейски музикален фестивал Варна 2022" днес. Работещият в САЩ български диригент Максим Ешкенази ще дирижира състава, солист ще бъде цигуларката Мила Георгиева. Началото е 19:00 ч. в Зала 1 на Фестивалния и конгресен център във Варна.
Първата съвместна изява на диригента и оркестъра на Радио Класик ФМ е през 2006 г. в НДК в София в един от първите концерти на новото време с именит солист - Пинкас Цукерман. След това са свирили съвместно с Веско Ешкенази, Светлин Русев, Джошуа Бел, Мила Георгиева, отново с Пинкас Цукерман, с Шломо Минц. Заедно изнасят и концерти с филмова музика – новост за своето време. 
Както БТА писа, варненци ще могат да се насладят на тяхната изява с Мила Георгиева, с програма изцяло с Моцартови композиции - Трети и Пети концерт за цигулка, които цигуларката изпълнява на нейния Страдивариус, увертюрата “Митридат, цар понтийски”, която се свири по-рядко, и Симфония №17, която също е по-малко позната, казва диригентът. 
Моцарт е част от живота на Максим Ешкенази от ранна детска възраст, когато баба му го води на репетиции и концерти на Софийската филхармония, където баща му свири на цигулка. Познанството им с Мила Георгиева също датира от детските години. Двамата ходят на уроци по цигулка при Александър Серафимов. След това са съученици в Музикалното училище, но тя вече изпълнява концерти с всички оркестри в България и скоро заминава учи в „Джулиард скул“. След завършването на Консерваторията, Ешкенази също учи в САЩ. Срещат се отново през 2019 г. и вече имат доста съвместни проекти и силно приятелство.
През септември Максим Ешкенази представя много проекти в България. След концерта с Мила Георгиева във Варна, той ще бъде в Русе с българската поп звезда Михаела Филева и Русенската филхармония с концерт на площада в дунавския град. На 16 септември отново с Михаела Филева ще бъдат в София на езерото в “Дружба”. На 17 септември с оркестъра на Класик ФМ ще честват Деня на София с кантатата “Глория” от Антонио Вивалди и певиците Гергана Николаева, Таня Угринова и Софийския камерен хор “Васил Арнаудов” с диригент проф. Теодора Павлович. На 18 септември с оркестъра ще гостуват в Историческия музей в Пловдив със същата програма, като акцент ще бъде дебютът на няколко млади музиканти - 11-годишният певец дискант Владимир Илисавский и 9-годишната Богомила Кръстева, която ще изпълни Концерт за цигулка и оркестър от Ж. Б. Аколай. Вечерта в София от 20:00 ч. Максим Ешкенази ще дирижира Четвъртия, последен, концерт от проекта “Вивалди завинаги” със “Симфониета” - Враца в парк-театъра в Борисовата градина. Той се надява с този концерт, вече повтарян четири пъти, някой ден да дойде и във Варна. В него на екран е представен животът на Вивалди, а в програмата има по-рядко изпълняваните Концерт за фагот, Концерт за флейта, Концерт за два тромпета и арии от опери. 
Максим Ешкенази е роден в София през 1976 г. в семейство на музиканти. Започва да учи цигулка на четиригодишна възраст. През 1983–1995 г. учи в Националното музикално училище „Любомир Пипков“, а след това в Националната музикална академия „Панчо Владигеров“ в класа по цигулка на проф. Йосиф Радионов и дирижиране и композиция при акад. Васил Казанджиев и проф. Пламен Джуров. Завършва майсторските класове на проф. Захар Брон в Хамбург и проф. Ифра Нийман в Майнц и Лондон. През 1985 г. е концертмайстор на Младежка филхармония „Пионер“.От 1999 г. е втори диригент на Филхармония на нациите, с която изнася над 1000 концерта в Европа, САЩ и Азия. През 2004 г. дебютира със Софийската филхармония, след което е поканен за гост-диригент. От сезон 2011– 2012 е главен диригент. Гастролира в Германия, Великобритания, Нидерландия, Италия, Русия, САЩ, Република Южна Африка, Австралия, Аржентина, Румъния, Израел и Китай, като работи с повече от 30 оркестъра. От 2010 г. е музикален директор на фестивала „Дни на класиката – Балчик“.Автор е на три симфонии за голям симфоничен оркестър, кантата за хор, оркестър и солисти, концерт за ударни и оркестър.
"Европейски музикален фестивал Варна 2022" ще продължи с още четири концерта. На 21 септември ще има участие пианистката Пламена Мангова, на 26 септември – цигуларката Йоанна Русева с пианиста Гийом Венсан – в Градската художествена галерия. На 5 октомври ансамбъл от музиканти ще изпълни творби от Астор Пиацола във ФКЦ, а финалът е отново в галерията на 13 октомври с трио, изпълняващо авторска музика и обработки на фолклорни образци на гъдулка, пиано и маримба.