За първи път в британския парламент бе отбелязан Денят на Съединението
Фериал Кларк подчерта, че събитието отбелязва не само важна дата от българската история, но и съвременния принос на българската общност във Великобритания. Българите във Великобритания са представители на народ с уникална културна идентичност, каза тя, които допринасят за културно-етническото многообразие на този град. По данни на вътрешното министерство 25 000 българи живеят само в Енфийлд и го наричат свой дом, заяви депутатът на лейбъристите.
Посланик Марин Райков посочи, че в Обединеното кралство нашите сънародници наброяват 250 000 души. Сред тях има и такива, които срещат проблеми с интеграцията, затова работата с тях на всички нива е много важна, подчерта посланик Райков и благодари както на местните власти, така и на парламентаристите за ангажираността с българската общност.
В последните години нашите приятелски отношения стават все по-близки, добави посланик Роб Диксън и посочи чисто човешките взаимоотношения. В България също има британска общност от 50 000 човека, която е най-голямата в Източна Европа. Във Великобритания учат около 6000 български студенти, а в България има 3500 британски студенти.
Важно е и сътрудничеството между двете страни в областта на отбраната и сигурността във връзка с войната в Украйна, изтъкнаха посланиците и на двете страни. Като съюзници България и Великобритания тясно си сътрудничат, въпреки че решенията не са лесни, заради настроенията, които съществуват в част от българското общество, поясни Диксън. Предприемат се и съвместни действия в борбата с модерното робство, трафика на хора и климатичните промени.
Спорeд посланик Диксън възможности за сътрудничество между двете страни има и в областта на съвременните технологии, защото към България в момента проявяват интерес големи технологични компании и това дава много големи възможности за развитие, смята Роб Диксън.